PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. eş mirastan ne alır?

caffeine
18 December 2010, 22:33
Merhaba

Biz iki kardeşiz, öz anne ve babamızın ortak bir tapusu var, annem 2003'te vefat edince babam tekrar evlendi, geçen hafta babamda vefat etti.

şimdi ben kardeşim ve üvey anne kaldık miras paylaşımı nasıl olacak?

teşekkürler

Keenlemyekun
19 December 2010, 13:06
Malvarlığı olarak sadece evlenme tarihi olan 2003 tarihinden önceki gayrimenkul söz konusu ise.Bu gayrimenkuldeki babanızın payının 1/4 ü yeni eşine kalır.Fakat;Anneniz babanızdan önce öldüğü için 2002 tarihinden önce bu gayrimenkul alınmışsa annenizin payının 1/4 ü de babanıza aittir.

Sonuçta babanızın yeni eşine kalan annenizin tapudaki hissesinin 1/4 ünün 1/4 ü ,babanızın hissesinin de sadece 1/4 üdür.Yani 3/4 paylar çocuklar arasında eşit bölünür.

Örnekle anlatacak olursak;Tapudaki miras konusu gayrimenkulün tüm payı 100 birim olsun.50 pay annenize 50 payda babanıza ait gözüksün.Anneniz öldüğünde babanızın payı 1/4 sizin payınız ise çocuklar olarak 3/4 tür.Yani anneniz öldüğünde tapudaki hak sahipliği 62,5 birim babanızın ,geriye kalan 37,5 ise siz kardeşlerindir.Bu sefer babnız öldüğünde ise 62,5 in 1/4 'ü ikinci evliliğini yaptığı eşin hakkıdır.Yani payı 15,6 dır.

100 birim hisse olarak gördüğümüz gayrimenkulün yeni eşe düşen miktarı 15,6 ,siz kardeşlere düşen miktarı ise 84,4 tür.

İki kardeş olduğunuz için ise her birinize 42,2 oranında hisse düşecektir.

Örneğin 100000TL'lik bir daire ise bunun 15600(Onbeşbinaltıyüzlirası)ikinci evliliği yapan eşe düşer.

bevlerr
14 August 2011, 15:33
Merhaba;
Benim şöyle bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok memnun olurum..
Annem ben çok küçükken vefat etti ve daha sonra babam 2.evliliğini yaptı.üvey annemin çocuğu yok ve bende tek kardeşim.Şu anda babamın üzerine olan gayrimenkuller mevcut.Babamın vefat etmesi durumunda miras paylaşımı nasıl olur .....şimdiden çok teşekkür ederim

Hakveeşitlik
14 August 2011, 15:49
1/4 2. eşin gerisi olan 3/4 ise size aittir.Yani tek çocuksanız 3/4 sizin ,başka çocuk yoksa yani ,babanızla yeni evlendiğinin evlilikten sonra çocukları olmamışsa.Olmuşsa onunla eşit paylaşırsınız.Yani; 3/4 ü iki kardeşseniz 2 ye böleceksiniz.Yani; 3/4 100 birime denk geliyorsa elli elli kardeş pauı yapacaksınız.Yani.O gayrimenkuller 2002 den sonra alınmışsa üvey annenizin payı ise %50 artı ,miras payıdır.Edinilmiş mallara katılma payı var ise aralarında ve 2002 den sonra alınmışsa bu gayrimenkuller.Yani; 2002 den öncesinde ,en baştaki oranlar geçerli, babnızın üzerine kayıtlı gayrimenkuller için.

dertlibaşım
21 June 2012, 15:43
mal ve miras paylaşımı ile ilgili araştırma yaptım ama netleştiremedim. Değerli bilgilerinizden ve tecrübelerinizden istifade etmek isterim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Biz 3 kardeşiz. Annem 2011 yılında vefat etti. Babam ikinci evliliğini yapmayı düşünüyor fakat yaşlı olduğu için çocuk yapmayı düşünmüyor.
Babama ve 3 çocuğa annemin ölümünden sonra , annemin babamla evliliği süresince edindiği, kendi üstüne kayıtlı olan malından miras yoluyla ¼ oranında mal kaldı.
Babamın annemle evli iken, 2002 yılından önce ve sonra kendi üstüne kayıtlı mallar bulunuyor. Ayrıca annemin ölümünden sonra ve ikinci evliliğini yapmadan önce yine kendi üstüne kayıtlı mal var. İkinci evliliğini yaptıktan sonra herhangi bir mal edinmediğini düşünelim.
Babamın ölümü halinde ikinci eşin miras hakkı nedir? Ayrıca annemden babama ¼ oranında miras yoluyla geçen gayrimenkul üzerinde hak sahibi olur mu?
Babam ikinci eşiyle evlenmeden önce üzerindeki malları çocuklarına paylaştırırsa, sadece annemden miras yoluyla kalan mala sahip olursa, ikinci eşin miras hakkı ne olur?

bodrumlu
4 March 2013, 12:09
İyi günler annem öldü biz 2 kardeşiz babam 2, evlilik yaptı ondan çocuğu olmadı.ve babamda öldü. babamın 2. eşi babamın annesinin mirasından yararlaniyormu? şimdiden çok teşekkürler

bodrumlu
4 March 2013, 12:22
İyi günler annem öldü biz 2 kardeşiz babam 2, evlilik yaptı ondan çocuğu olmadı.ve babamda öldü. babamın 2, eşi babamın annesinin mirasından yararlaniyormu? şimdiden çok teşekkürler

m.karakuyu
22 March 2013, 09:05
Üvey annenin ilk kocasından olan çocukları ikinci eşin mirasından yararlanabilirimi ?.

Benim annem vefat etti babam 2. evliğini yaptı. boşanma durumunta iken babam vefat etti. üvey anneme miras 1/4 kaldı fakat üvey anne de vefat ederse ona düşen miras düşermi yoksa ilk kocasından olan evlatlarına mı geçer teşekkürler

m.karakuyu
2 April 2013, 15:45
Üvey annenin ilk kocasından olan çocukları ikinci eşi yani babamdan mirasından yararlanabilirimi ?.

Benim annem vefat etti babam 2. evliğini yaptı. boşanma durumunta iken vefat etti. üvey anneme miras 1/4 kaldı fakat üvey anne de vefat ederse ona düşen miras düşerimi yoksa ilk kocasından olan evlatlarına mı geçer teşekkürler

pacmanx
8 April 2013, 12:42
Merhaba,
Benim babam ve annem boşandılar.Biz 3 kardeşiz kardeşlerimin 2 side 18 yaşından küçük ve okuyorlar.Ben sigortalı bir işte çalışıyorum. Daha sonra babam türk vatandaşı olmayan birisiyle 2. evliliğini yaptı 2. evliliğinden çocuğu yok. Babam bir iş kazası sonucu vefat etti. İş yerinden tazminat alıcak büyük bir ihtimalle bunun bölüşümü nasıl olucak.

ahmetpayas
13 October 2013, 20:18
merhabalar
biz 4 kardesız annem oldukten sonra babam tekrar evlendı ve 6 aydır evlı babam vefaat ettı 2. esı mirastan ne kadar pay alır ayrıca sahıp olduğu evden pay alabılır mı ://

bevlerr
23 November 2013, 09:37
1/4 2. eşin gerisi olan 3/4 ise size aittir.Yani tek çocuksanız 3/4 sizin ,başka çocuk yoksa yani ,babanızla yeni evlendiğinin evlilikten sonra çocukları olmamışsa.Olmuşsa onunla eşit paylaşırsınız.Yani; 3/4 ü iki kardeşseniz 2 ye böleceksiniz.Yani; 3/4 100 birime denk geliyorsa elli elli kardeş pauı yapacaksınız.Yani.O gayrimenkuller 2002 den sonra alınmışsa üvey annenizin payı ise %50 artı ,miras payıdır.Edinilmiş mallara katılma payı var ise aralarında ve 2002 den sonra alınmışsa bu gayrimenkuller.Yani; 2002 den öncesinde ,en baştaki oranlar geçerli, babnızın üzerine kayıtlı gayrimenkuller için.
cevabınız için teşekkürler. ancak gayrimenkuller babam 2. evliliğini yaptıktan sonra alındı. bu durumda da ilk söylediğiniz oranlar geçerlimi? teşekkürler

craft_1924
20 March 2014, 16:10
Merhaba dedm 2. Evliliğini yaptı bir evi var miras olarak bu evi dedem evlenmeden önce aldı 2.eşe pay düşermi düşerse malın nekadarı onun olur pay olarak vede dedem öldükden sonra 2 kez evlenip eşi ölmüş nasıldır?