Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bosanmada yurtdisi bankalardaki paranin paylasimi

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Bosanmada yurtdisi bankalardaki paranin paylasimi

Merhaba,

Turk vatandasiyim, ve Turk vatandasi esimle beraber Isvicre'de yasiyorum. Evliligimin suresi bir yilin uzerinde.

T.C. yasalarina gore evliyiz. Esimin Isvicre'de oturum karti var ve Isvicre kayitlarina da esim olarak kaydettirmis bulunmaktayim.

Esimin davranis bozukluklari sebebi ile bosanma davasi acmayi degerlendiriyorum. Bosanmada mal paylasimi konusunda sizden bilgi almak istiyorum.
    1. Karsi taraf nafaka isteyebilir mi? Kisaca bilgi vermek gerekirse:
    • Evlendigimizde tum taki ve altinlar mehir olarak esime verildi. Ayrina 5000TL degerinde set ve bilezik alindi.
    • Esim Turkiye’de 6 yillik memurdu, ve memuriyetini aile birlesimi sebebi ile dondurdu ve Isvicre'ye geldi. Turkiye’ye dondugu an basvurarak memuriyete devam etme hakki mevcut.
    • Burada bir Isvicre firmasinda Isvicre kanunlarina gore calismaktayim ve maasim Isvicre bankasina yatiriliyor. Esim Turkiye’de memur olarak gelir sahibiydi, ve hicbir sekilde hayat kalitesi dususu yasamasi mumkun degil.

1. Annem evlendikten sonra vefat etti, ve oturmakta oldugu evi miras birakti. Bu evden bir gelirim yok. Bosanmada bu mirastan hak talep etmesi mumkun mu?
    2. Tek gelirimiz olan maasim, calistigim Isvicre firmasi tarafindan Isvicre bankasina yatirilmakta. Bu maastan elde ettigim gelirin paylasimini isteme sanslari var mi?
    3. Bir T.C. bankasinda bir miktar param mevcut. Bu paranin paylasimi nasil olmaktadir? Bosanma basvurusu oncesi yapacagim hesap hareketlerinin istenme/incelenme sansi var mi?

1. Iki farkli ulkede, ve iki farkli bankada bir miktar param mevcut. Bu paralarin paylasimi nasil olmaktadir? Turk mahkemelerinin bu hesaplara erisme, bloke koyma sansi var mi?

Simdiden tesekkurler,

İşleniyor...
X