Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Boşanma davasında mal paylaşımı

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Boşanma davasında mal paylaşımı

  Öncelikle herkese merhaba,
  Ben boşanma süreçlerinde karı koca arasında mal paylaşımlarının nasıl oldugunu ögrenmek istediğim için hukukçu arkadaslara buradan danışmak istedim. Annemle babam 26 senelik evliler,şuanda boşanma kararı aldılar fakat mal paylasımı konusunda tam anlasma saglanamadı. Evlilikleri süresince yapılan tüm mallar annemin kazancıyla oldugu ıcın bu sürecte bir cok mal da ( bu mallar 2002 yılından önce annemın üzerine geçmiş olan mallar) annemın uzerine olmustur. Babam ticaretle uğraştıgı ıcın sureklı işlerinde başarısızlıklar yaşadı bu sürecte ki tüm borcları da annem ödedi. şimdi bosanma sürecini baslatıcagını babama bildirince, mallar da oda hak iddia etmeye basladı. şuan ki durumda mal paylasımı nasıl olucak? Yenı yasalara göre 2002 yılından önce annemın uzerıne olmus olan mallara da girme hakkı var mı ? Eğer girme hakkı varsa bu sürecte annemin üzerindeki malları nasıl koruyabiliriz? Ayrıca annemin bir miktar parası var bosanma durumu söz konusu olunca davayı açmadan önce o parayı bankadan çekti fakat o paranın varlıgını babam bılıyordu. Şuan o para üzerinde de hak iddia edebilir mi? şimdiden teşekkür ederim...

 • #2
  2002 den önceki mallar kimin üzerine ise onundur.Fakat Bu malların alınmasında katkıda bulunmuş diğer eş bunları belgelerse ,bu malların alınmasındaki katkısını delillendirirse katkı olarak koyduğunu alabilir.Yoksa yarı yarıya paylaşmaları söz konusu olmaz.Bankadaki para 2002 den sonra hesaplara geçmişse vede kişisel bir mal varlığı değilse yarı yarıya bölüştürülür.Kişisel malla kastettiğimiz örneğin miras olarak babasından kalmışsa bu halde bölüştürülmez.

  Yorum


  • #3
   Öncelikle mesajıma yanıt yazdıgınız ıcın cok tesekkur ederim. Biz şuanki durumumuzu, buraya yazmadan önce, bi avukatada da danışmıŞtık ama o suankı yasalara göre tapuların kimin üstünde oldugunun bir önemi yok anlasmalı bosanma olmadığı taktırde sizin payınıza da girebilir çünkü 26 yıllık evlisiniz gibi bi cevap aldık. Bu malların tamamı annem tarafından yapıldı o yuzden malların cogu tapusu annemın uzerıne babamda zorluk cıkartıyor suankı durumda kendısının bankalara borcu var borcumu önce ödeyin daha sonra mal paylasımına gıderım tarzında konusuyor. Sizin yazdıgınız yanıt karsısında bıraz rahatladım ama kesin kez annemin üzerinde olan mallara giremez anladıgım kadarıyla öyle mi? (o mallarda kendininde emeği oldugunu kagıtlarla belgelerle belgeleyemediği takdırde) Evliliğin kac yıllık oldugunun bir önemi yoktur değil mi?

   Yorum

   İşleniyor...
   X