Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Miras hak talebi

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Miras hak talebi

  Benim babam 3 kez evlenmiş biri, ilk eşinden bir oğlu var ikinci eşinden cocuğu yok üçüncü eşinden 2 çocugu var.
  babam 3cü eşi ile evliyken 90 yılında bir bina aldı ama binayı direk olarak topraktan 3cü eşinin üzerine yaptı.
  babamı 2 ay önce kaybettik , 1inci eşten olma cocuk bu evden hak istiyor!
  Alma şansı varmıdır acaba ortak mal paylaşımından veya başka bir şekilde ???
  Last edited by simo_isyan; 1 April 2011, 19:50.

 • #2
  Mirasçıları 3 çocuk ve son eşidir.Son eşi mirasın 1/4 ünü diğer çocuklar da kalan mirasın 3/4 ünü eşit olarak bölüşür.

  Daire 100 birimlik olsa ,25 birim son eşindir.geriye kalan 75 te üçe bölünür.Çocukların payı 25'er birimdir.

  Yorum


  • #3
   ev direk topraktan annemin üstüne yani babamın parayı verdiğine dair bir belge yok, bu şekilde yine babanın 1ci eşten olma cocugu hak alabiliryormu ?

   annemin ev hanımı ama annemim kardeşlerinden borç para alarak yaptıgını söylesene herhangi bir katkısı olurmu 21 sene gibi bir zamnda geçmiş zman aşımı söz konusumu ? saygılar

   Yorum


   • #4
    merhaba yardımcı olursanız sevinirim. dayımı kaybettik çocukları yok eşi sağ . iki evi ve iki tarlası ve iki bahçesi var. annemle birlikte dört kardeşler teyzem de vefat etti onunda çocukları var. mal paylaşımı nasıl olur? ne kadar süre içinde başvuru yapılması gerekir?

    Yorum


    • #5
     Merhabalar, Dedem 1980 yılında vefat etti. iki amcam var. Babam ikinci evliliğini (1995 te yaptı) ve 2002 yılında vefat etti. Dedemden kalma tarlaları devlet (hes) istimlak ederek dedemizden kalan tarlaları fiyatlandırarak amcalarım ve babam adına bir miktar para yatırıyor devlet (şirket Hes) Amcalarım alıyor kendi hakkına düşeni babamın adına düşen miktarıda babamın ikinci eşi ve kardeşlerimiz paylaşıyoruz. Babamım eşini miras hakkı nedir.? Babamın kazandığı bir tarla olmamasına rağmen 7 yıl evli kalan eşi bu mirastan hak alması nekadar doğru. Biz hukuki olarak ne yapabiliriz. Saygılarımla .

     Yorum


     • #6
      Merhabalar, Dayılarım dedemizden kalan tarlaları kendi üzerlerine alabilirmi?. Dedemiz 1972 de vefat ediyor dedemin adına tarla kayıtları (tapuları) çıkmıyor dayılarımın adına çıkıyor. Bu konuda ne yapabiliriz. Zaman aşımı olurmu miras konusunda? Saygılarımla.

      Yorum

      İşleniyor...
      X