Duyuru

Collapse
No announcement yet.

senet borcu

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• senet borcu

Merhaba eğer bana yardımcı olacak bir avukat arkadaş varsa şimdiden çok teşekkürler.
    benim bir mobilya mağazasından 1600 ytlik senedim var haziran 2005 yılına ait. evime haciz geldi fakat haciz için eşya bulunamadı ve gittiler. acaba zaman aşımına uğramışmıdır senetler? 3 ay önce hacze gelmişlerdi.? yada neden hala zaman aşımına uğramamış?

Senette (Senetlerde) Zamanaşımı

Merhabalar,

Kambiyo senetlerinde zamanaşımı süresi vadeden itibaren 3 yıldır. Ancak size hacize gelindiğine göre senet zamanında takibe konulmuş olmalı. Avukatın müvekkiline karşı sorumlu olduğu durumlardan birisi de kendisine takibat yapılması için verilen senedin ölmesini engellemektir. Yasal prosedür gereği haciz işlemi yapılmış ise takibata konu olan senet veya senetlerin zamanaşımına uğradığı söylenemez. Kaldı ki böyle bir durumun varlığı halinde sizin tebliğden itibaren 5 günlük yasal süre içierisinde zamanaşımı itirazında bulunmanız gerekirdi. Bununla ilgili kanun maddesi;
    Türk Ticaret Kanunu'nun 690.maddesidir. İlgili madde gereğince; "Bononun mahiyetine aykırı düşmedikçe poliçelerin müruruzamana ait (661 - 663). madde hükümleri bonolar hakkında da caridir. 661. maddenin emre muharrer senete uyarlanması halinde; EMRE MUHARRER SENEDİN ÜZERİNDE YAZILI VADE TARİHİNDEN İTİBAREN 3 YIL İÇİNDE KEŞİDECİYE [DÜZENLEYENE] KARŞI İCRA TAKİBİ YAPILABİLİR.

Saygılar..
    Av. Emre Heper
    http://www.emreheper.av.tr

Yorum

İşleniyor...
    X