Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yargıtay onama sonrası karar düzeltme süresi

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Yargıtay onama sonrası karar düzeltme süresi

Merhaba,
    Uzatmadan konuya gireyim,2011 haziran ayında ihale ile aldığımız ev için karşı taraf temyize gitti ama Yargıtay kararı onayladı.Şu andan sonraki süreç nasıl işleyecek.Karar düzeltme hala geçerli mi?,karar düzeltme geçerliyse ve karar düzeltmeye gidilirse (15 gün içerisinde) ,
    kesin sonuç ne zaman gelir acaba?

karar düzeltme hükmün icrasını durdurmaz. yani temyiz aşamasındaki yürütmenin durdurulması karar düzeltmesi aşamasında geçerli değildir. karar düzeltme ne kadar sürer kesin birşey söylenemez 7 aydır bekleyenide biliyoruz 3 ayda cevap alanıda insiyatif konuyu inceleyen yargıtay hukuk dairesindedir.

Yorum

Yani bize ve karşı tarafa karar tebliğ edilince evden çıkmalarını ve evi bize vermelerini isteyebilirmiyiz?Bu aşamadan sonra yapabileceklerimiz neler?

(Bu arada cevap içib teşekkür ederim.Benim cevabım biraz gecikti kusura bakmayın bu kadar çabuk cevap alabileceğimi düşünmediğim için geç kontrol ettim mesajları

Yorum

evin size verilmesini isteyebilirsiniz ecrimisil, icra yoluyla tahliye isteyebilirsiniz evin bu aşamada maliki sizsiniz (icra dairesinin muhafaza ve gözetiminden çıkmıştır) ama tapuya gidip evi kendinize tescil ettiremezsiniz tescil için bütün kanuni yolların tüketilmesi lazım karar düzeltme aşamasıda geçmeli

Yorum

ECRİMİSİL benim anladığım kadarıyla "gelir getirebilecek bir yerin karşılığında kötüniyetli zilyedden istenebilecek tazminat"
          ecimisil istersek tazminatın belirlenmesinde icra yoluyla tahliye kararı çıktıktan sonraki tarih mi geçerli yoksa evin ihaleyle ilk alındığı tarih mi?
          birde karşı taraf karar düzeltme ye gitmeye karar verirlerse ödemeleri gereken harç ne kadardır(temyiz olunan miktar kadar mıdır?)yada yüzdesi neye göre hesaplanır.(Daha önce temyiz için ödedikleri rakam 15.000 TL'idi yanılmıyorsam)
          evi ihale de 100.000 TL ye almıştık bu harcın belirlenmesinde etkilimidir?

Yorum

Soruma uzun bir süredir cevap alamadım ama bu son sorduğum soruyla ilgili bilgisi olan varmı?

Yorum

Dosyayı temyiz etmek yasal hak oldugundan onandığı tarihten itibaren ecrimisil talep edebilirsiniz. Karar düzeltmenin harcı da yaklasık aynı olucaktır.

Yorum

Teşekkür ederim Ceyda hanım...
                Peki evden çıkarmanın en hızlı yolu nedir?Kaymakamlığa başvurmak lazım diye duymuştum ama?
                Bu iş için yapılması gereken işlemler neler peki?

Yorum

...

Karar düzeltme yoluna gitmediler evde bizim oldu
                  Cevaplar için de teşekkür ederim tekrar...

Yorum

aynı durumdan muzdarip olmuşuzsanırım

ben de aynı durumdayım dosyam sonuçlanmak üzere.tapu tescili tamam da.tahliye durumu ne?Tahliye icra dairesinin görevi değil mi? yargıtay onamasıyla tahliye kararı isteyebilir miyim?

Yorum

Biz tapuyu aldıktan sonra icra dairesine icra işlemlerini başlatmaları için dilekçe verdik.İhbarname yi göndermek icra dairesindeki memurun insiyatifinde isterse hemen gönderebilir isterse 3 aya kadar vakit tanıyabilir.En geç 3 ay içerisinde ihbarnameyi gönderiyorlar.Tapuyu üzerine alabilmen için yargıtayın onama kararı yetmez onama kararında,karar düzeltme yolu açık ise hukuken geçerli olan sürenin (bildiğim kadarıyla onama kararının taraflara tebligatından sonra 15 gün süresi var) bitmesini beklemek zorundasınız üzerinize alabilmek için.

Yorum

Durumum biraz farklı

Tapu ihale fesih davasından önce adıma tescil olmuştu tahliye muhtırası gönderdikten sonra dava açıldı..Doğrusu bu işin en kötü yanı beklemek, o kadar bekledikten sonra da ecrimisil davasıyla ugraşmak,ecrimisili de nasıl tahsil edeceksek...

Yorum

tahliye

Arkadaşım tahliyeyi ne yaptın icra dairesi mi tahliye edecek.yoksa kaymakamlıktan mı yardım istenecek.

Yorum

İcra dairesine dilekçemizi verdik onlarda tebligatı gönderdiler.ama karşı taraf almamışlar elden.Muhtarlıktan almanız gerekiyor diye not bırakılmış.muhtarlık tan almaları gerekiyor.Henüz tebligatı almadıkları için yasal süreç (15 gün) başlamış oldumu olmadımı tam bilemiyorum.İnşallah hayırlısıyla, zorluk çıkarmadan çıkarlarda gönlümüzce eve geçmiş oluruz.

Yorum

Adalet biraz hızlanmalı

Beklemenize gerek yok tahliye muhtırası ulaştıysa yeter icra dairesinden taliye isteyebilirsin.benim dosyayı da yargıtay tebligatın aslını istemiş tekrar dosya gönderilecek süreç uzun yani.İnşallah bir an önce sonuçlanır.Beklemeye devam malesef

Yorum

İşleniyor...
                              X