Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Satın aldığım sıfır ev hk.

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Satın aldığım sıfır ev hk.

Merhaba,

Ocak ayında sevgili (!) bir müteahhit tarafından ev satın aldım. Fakat 1 sene boyunca evde oluşabilecek tüm tadilatları yapma sorumluluğu varken 1 aydır musluk vanasını değiştirmedi, en son telefonda tartışarak kapattım.

Şimdi bu arkadaşı şikayet etmek istiyorum. Konu şu ki 110.000 TL'ye almış olduğum evi tapuda 70.000 tl göstertti ve buna göre de futara kesip babama teslim etmiş... Maliye bakanlığına şikayet etsem ben de suçlu olur muyum ? Belirtmek istediğim şey şu tüm tapu işlerini müteahhit halletti yani evin değerini düşük göstertmek benim tasarrufumda değildi. Dolayısıyla tapuda böyle gözüktüğü için belediyeye de ödemiş oludğum vergi 70.000 tl üzerinden gerçekleşti.

Nereye ve nasıl şikayet etmem konusunda yardımlarınızı rica ediyorum. Ayrıcı bu durumda benim için de problem oluşur mu

Teşekkürler

Şikayet vesaire gerek yoktur..Evdeki sorunlar,ayıplar için müteahhidin 5 yıl sorumluluğu vardır.Bunları gidermek zorundadır.Gidermezse tespit yaptırıp bu giderleri talep edebilirsiniz.

Müteahhitler tam satış fiyatını göstermesi mümkün değildir.Aksi takdirde kimse bu vergileri karşılayamaz.Masraflara karşı fatura göstermek gerekir.Ne kadar çok fatura gösterirse o kadar çok vergi öder,işi tamamlayamaz kaçıp gider.

TÜRKİYEDE VERGİLER ÇOK YÜKSEKTİR.BU VERGİLER ALTINDA İŞ YAPMAK BİLE BİR HAYRET VERİCİ İŞTİR.

Yorum

Hocam yanıt için teşekkürler,

Tespit konusuna biraz daha ayrıntı verir misiniz. Kime nasıl tespit ettirmem gerekiyor bu hususları.

Teşekkürler

Orjinal yazı sahibi: gakkukhuk View Post
      Şikayet vesaire gerek yoktur..Evdeki sorunlar,ayıplar için müteahhidin 5 yıl sorumluluğu vardır.Bunları gidermek zorundadır.Gidermezse tespit yaptırıp bu giderleri talep edebilirsiniz.

Müteahhitler tam satış fiyatını göstermesi mümkün değildir.Aksi takdirde kimse bu vergileri karşılayamaz.Masraflara karşı fatura göstermek gerekir.Ne kadar çok fatura gösterirse o kadar çok vergi öder,işi tamamlayamaz kaçıp gider.

TÜRKİYEDE VERGİLER ÇOK YÜKSEKTİR.BU VERGİLER ALTINDA İŞ YAPMAK BİLE BİR HAYRET VERİCİ İŞTİR.

Yorum

Bir vana içinde tespit biraz absürt kalır.Tespit sulh mahkemesinde yapılır.Yani teslim edilenin satılanın ,ayıplı olduğunu mahkemeye bilirkişi eşliğinde tespit ettirip sonrasında açılacak davada bunu delil olarak kullanarak ,yapılacak talebe göre kullanmaktır.

Sadece musluk vanası ise değmez,uğraşmanıza ......siz tüketici hakem heyetine başvurun.Ayıbın tamir edilmesi talepli.Bu yol daha az masraflıdır.Tabi kullanımda hatanız olmayacak, sizin kusurunuz olmayıp malzeme veya işçilikte sorun olacak.

Yorum

Hocam, olay aslında basit bir musluk değil. Dediğiniz gibi bir musluk için uğraşmaya bile değmez ama üst katın da su tesisatındaki problem nedeniyle banyomun tavanı rutubet yapmış durumda. Bunlar yetmiyormuş gibi müteahhit in tutumu beni en çok sinirlendiren durum. 1 aydır eleman yolladım geldi gelecek gibi oyalamalarla en son sabrım tükendi ve telefonda kendisi ile tartıştım.
          Şimdi bu adama bir ders vermek gerekiyor, aklıma gelen ilk şey de yaptığı vergi kaçakçılığı oldu.

Bir musluk vanası için sulh mahkemesi ile uğraşmaktan ziyade, şahsı maliye bakanlığına şikayet etsem süreç nasıl işler bunu merak ediyorum açıkcası.

Bu arada ilginiz için teşekkürler

Bir vana içinde tespit biraz absürt kalır.Tespit sulh mahkemesinde yapılır.Yani teslim edilenin satılanın ,ayıplı olduğunu mahkemeye bilirkişi eşliğinde tespit ettirip sonrasında açılacak davada bunu delil olarak kullanarak ,yapılacak talebe göre kullanmaktır.

Sadece musluk vanası ise değmez,uğraşmanıza ......siz tüketici hakem heyetine başvurun.Ayıbın tamir edilmesi talepli.Bu yol daha az masraflıdır.Tabi kullanımda hatanız olmayacak, sizin kusurunuz olmayıp malzeme veya işçilikte sorun olacak.

Yorum

Olay rutubet,yukarıdan su akması ise tespit yaptıracaksınız.Sonrasında ise bu tespiti açacağınız davada delil olarak gösterip sorunu çözeceksiniz.

Yorum

Hocam tespiti nereye yaptırmam gerekiyor, bir de dava açmadan tüketici heyetine başvurarak sorunu çözemez miyim?

Olay rutubet,yukarıdan su akması ise tespit yaptıracaksınız.Sonrasında ise bu tespiti açacağınız davada delil olarak gösterip sorunu çözeceksiniz.

Yorum

Öyle de olur böylede.Sulh mahkemesinde tespit edilir.Bu yola gitmeyip ,tüketici hakem heyetine giderseniz onlarda bilirkişi marifetiyle tespit yapacaktır.

Yorum

İyi çalışmalar diyerek başlamak istiyorum.Daha 1 ay olmamış olmamasına rağmen aldığım evde sorunlar yaşamaktayım.Banyo suyu giderden gitmiyor geriye doğru toplanıyor,banyonun lavabosunun lambası ve prizi takılmadı,pencereler fransız birleşme yerlerinde hiçbir malzeme olmadığı için dışarıyla hava girişini engelleyecek herhangi bir önlem bulunmuyor,mutfağın dolap rafı eksik ayrıca mutfak dolaplarında delik açılmamış aspiratör için kendimiz açtık duvar bacasıda hakeza öyle oldu.Ayrıca yukarı giderden kaynaklı yatakodası duvarlarında aşırı yağmurlarda ıslaklık oluyor,balkon duvarları boyasız kaldı.Bütün bunları defalarca söylememize rağmen yapılmadı sadece yapacağı beyan edildi.Evin iskanı da henüz alınmış değil iskan olmadan dava açmam mümkün mü ayıplı mal ihtarnamesi göndersem ne kadar etkili olur.

Yorum

Ben 2011 yılında müteahhitten topraktan 105 daireli site olarak başlanan arsadan anahtar teslimi daire aldım fakat bu dairelerin tamamı ve ortak alanlarının tamamı bitmedi fakat bana ait olan tapulu dairem içi bitmiş ancak 2018 yılın site haberim olmadan toplanmış ve karar alarak müteahhiti devre dışı bırakarak kendileri kalan işleri bitirmeyi çalışıyorlar ancak daire başı 10.000TL para istiyorlar bu paranın yasal olup olmadığı ve ben bu parayı ödemesem bana yaptırm yapabilirler mi cevap beklıyorum şimdiden teşekkürler.

Yorum

İşleniyor...
                    X