Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Gerekçeli Karar Yazıldı ?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Gerekçeli Karar Yazıldı ?

Dava sonucunda böyle yazıyor bunun anlamı nedir?

Bütün mahkeme kararları gerekçeli yazılmak zorundadır. Dava sonunda size söylenen kısa karardır. Gerekçeli karar kısa karardan bir süre sonra yazılır ve size tebliğ edilir. Bu kararda hakimin neye istinaden hangi sebeplerle karar verdiği yazar.
    Av. Emre Heper
    http://www.emreheper.av.tr

Yorum

Cevabınız için teşekkür ederim Emre bey fakat dava görüleli yaklaşık iki sene oldu ve bana birsey tebliğ edilmedi bu kararın verilip bana bildirilmemesi söz konusu olabilirmi ? sayet karar verilmediyse bu kadar uzun zamanda karar verilmemesi normalmi ?

Yorum

Kararın verilip size bildirilmemesi söz konusu olamaz. Karar dosyada belirtilen adresinize tebliğ edilir. Ancak dava devam ederken adres değişikliğiniz olmuşsa tebligat yapılamamış olabilir veya tebligat sırasında evde yoksanız ve haber kağıdı da kaybolmuşsa muhtara yapılmış sayılabilir. Haberiniz olmamışsa karşı tarafça temyiz edilmiş ve temyiz aşamasındada bulunuyor olabilir. Çeşitli ihtimalleri gözden geçirmek gerekiyor. Yapmanız gereken dosya numaranızı biliyor iseniz mahkeme kalemine gidip dosyanın akibetini sormak. Bilmiyor iseniz internette uyap bilgi sisteminden T.C Kimlik numaranız ile adınıza açılmış davaların esas numaralarını ve mahkemesini öğrenebilirsiniz. Saygılar
        Av. Emre Heper

Yorum

Gerekcelı kararı e-maılle ısteyebılırmıyım

Gerekcelı kararı ılgılı mahkeme kalemınden e-maılle ısteyebılırmıyım

Yorum

Hayır bunu yapamazsınız. Gerekçeli karar adresinize tebliğ edilecektir.
            Hiç kimse onu bulandırmadığı ve ihlal etmediği sürece hukuk, teneffüs ettiğimiz hava gibi görünmez ve tutulmaz bir şekilde etrafımızı kaplar. Hukuk ancak kaybettiğimizi anladığımız zaman değerinin farkına vardığımız sağlık gibi sezilmez bir şeydir.

Pierre Calamanderi

Yorum

Gerekçeli karar yazıldı demek sanığın mutlaka ceza aldığı anlamına gelirmi?

Yorum

Hayır. Gerekçeli karar adından da anlaşılacağı üzere kısa kararın gerekçelendirilmiş halidir. Kısa kararda hakkınızda beraat kararı çıkmış ise gerekçeli kararda beraat, mahkumiyet kararı çıkmış ise mahkumiyet kararının gerekçelendirilmiş haline vakıf olursunuz.
                Av. Emre Heper

Yorum

Değerli arkadaşlar,
                  aşağıdaki yazıları UYAP'tan aldım. Ne demek acaba?
                  Teşekkür ederim şimdiden...

Bursa 3. Sulh Ceza Mahkemesi 2003/xxx Ceza Dava Dosyası

Taraflar
                  Sanık[KENAN xxx]
                  Sanık[ALİ xxx]

Ceza Dosya Bilgileri
                  Mahkeme Bursa 3. Sulh Ceza Mahkemesi
                  Esas No 2003/xxx
                  C.B.S. No 2003 / xxxx
                  Dosya Türü: Ceza Dava Dosyası
                  Durumu: Gerekçeli Karar Yazıldı
                  Açılış Tarihi: 02/06/2003
                  Kapanış Tarihi: ../../....
                  Talik Drşm. Trh.: ../../....
                  Karar Trh.: 2007-05-08 14:34:54.0
                  Karar No: 2007 - 445

Taraflar
                  Taraf Vekilleri Davadaki Rolü Suçu / Karar Türü / Kesinleşme Türü /Kesinleşme Tar.
                  KENAN xxx ... Sanık - Sövme /Beraat / Kesinleşmedi ../../....
                  ALİ xxx ... Sanık - Sövme /Beraat / Kesinleşmedi ../../....

Evrağın Türü Gerekçeli Karar
                  Gelen Evrak 13,01,2008 / xxx
                  Gönderen Yer/Kişi BURSA 3. SULH CEZA MAHKEMESİ
                  Evrağın Tarih ve Sayısı ... / ...
                  Hazırlayan Birim Bursa 3. Sulh Ceza Mahkemesi
                  Kurum Adı ...
                  Konusu ...
                  Son İşlem Tarihi ...

Ek Sayısı 0
                  Nevi Normal
                  Gizlilik Derecesi Normal
                  Evrağın Yeri: Dosyasında
                  Evrak Tipi: GLN
                  Havale Tarihi: 13,01,2008
                  Evrağın İşlem Statüsü: GLNDSYD
                  Açıklama: Karar No: 2007/445 - 08/05/2007

Yorum

Ancak dava devam ederken adres değişikliğiniz olmuşsa tebligat yapılamamış olabilir veya tebligat sırasında evde yoksanız ve haber kağıdı da kaybolmuşsa muhtara yapılmış sayılabilir. Haberiniz olmamışsa karşı tarafça temyiz edilmiş ve temyiz aşamasındada bulunuyor olabilir. Çeşitli ihtimalleri gözden geçirmek gerekiyor. Yapmanız gereken dosya numaranızı biliyor iseniz mahkeme kalemine gidip dosyanın akibetini sormak.?????
                    == http://www.chess-rivals.com/ ==

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Av. Emre Heper View Post
                      Hayır. Gerekçeli karar adından da anlaşılacağı üzere kısa kararın gerekçelendirilmiş halidir. Kısa kararda hakkınızda beraat kararı çıkmış ise gerekçeli kararda beraat, mahkumiyet kararı çıkmış ise mahkumiyet kararının gerekçelendirilmiş haline vakıf olursunuz.

Benim ağır cezada görülen mahkemem vardı. Mahkeme sürecinde başka bir şehire taşındım. Adresim değiştiği için tebligat gelmedi. Mahkeme lehime sonuçlanmış (birlikte yargılandığım arkadaştan haber aldım).Şimdi ben mahkemenın görüldüğü şehire 11 saat uzaklıkta bir şehirde yaşıyorum. Karşı tarafın temyize gidip gitmediğini öğrenmek istiyorum. Dosya numarası ile bulunduğum şehirdeki adliyeden temyize gidilip gidilmediğini öğrenebilir miyim yoksa illa ki davanın görüldüğü şehirdeki adliyeden mi öğrenilir??

Yorum

İşleniyor...
                      X