Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Küfürden Dolayı Hakaret Davası

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Küfürden Dolayı Hakaret Davası

  Merhabalar, forum sitesine yeni üyeyim dün başıma gelen bir olaydan dolayı paylasmak istiyorum. Bir arkadaşım whatsap aracılığıyla ağza alınmayacak kufurler yazdı bana anneme kardeşime küfür etti ben çok fazla karşılık veremedim ama beni hatalı duruma düşürebilecek herhangi birşey yok hemen adli sureci başlatmak istiyorum neler yapabilirim izlemem gereken süreç nedir yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 • #2
  Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
  Hakaret
  (1) (Değişik: 29/6/2005 – 5377/15 md.) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.

  (2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

  (3) Hakaret suçunun;

  a) Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı,

  b) Dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı,

  c) Kişinin mensup bulunduğu dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle,

  İşlenmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

  (4) (Değişik: 29/6/2005 – 5377/15 md.) Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır.

  (5) (Değişik: 29/6/2005 – 5377/15 md.) Kurul hâlinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret edilmesi hâlinde suç, kurulu oluşturan üyelere karşı işlenmiş sayılır. Ancak, bu durumda zincirleme suça ilişkin madde hükümleri uygulanır.
  Suç işlendiğinde, bireylerin yanı sıra kamu düzeni de zarar görmektedir. Bu sebepten ötürü kamu tarafından, Savcılık makamına suçları takip etme görevi yüklenmiştir. "Nasıl dava açılır?" başlıklı yazıda da belirtildiği üzere hukuk davalarının aksine, ceza davalarının açılması için kural olarak tarafların başvurusu

  Yorum

  İşleniyor...
  X