Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Otel İle Acenta Arasında Kontenjan Sözleşmesi (Anlaşması) Örneği

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Otel İle Acenta Arasında Kontenjan Sözleşmesi (Anlaşması) Örneği

  Bir tarafta ………………………………………………………………………… …………………… (Bundan böyle OTEL olarak adlandırılacaktır.) İle diğer taraftan ……………………………………………………………………………………………….. (Bundan böyle ACENTE olarak adlandırılacaktır.) arasında aşağıda belirtilen şartlarla bir sözleşme imzalanmış bulunmaktadır.

  SÖZLEŞME SÜRESİ

  Mad.1 : İş bu sözleşme ..../..../200.. – ..../..../200.. tarihleri arasında geçerlidir. OTEL ACENTE’ye yukarıda belirtilen tarihler arasında 10 Residence Room + 10 Village With Balcony + 10 Village With out Balcony vermeyi taahhüt eder.

  FİYATLAR

  Mad.2 : OTEL’in ACENTE’ye uygulayacağı TAM PANSİYON fiyatlar aşağıda tespit edilmiştir. Bu fiyatlar iki kişilik odada kişi başına olup, %.... KDV dahildir. Ancak yasal düzenlemeler nedeniyle KDV oranının yükselmesi halinde fark ve yeni olası vergiler fiyatlara ilave edilir.

  Mad.2a : Residence ve Village Yemek durumu Tam Pansiyon (KAHVALTI + ÖĞLE + AKŞAM yemekleridir.) Öğle ve akşam yemeklerinde alınacak olan su, soda, konsantre meyve suları ve masa şarapları limitsiz free olarak servis edilecektir. Yemeklerin tamamı açık büfedir.

  Mad.2c : Verilmiş olan fiyatlar acentenin yurt dışında yapacağı pazarlamalarda kullanılır. İç Pazar için geçerli değildir.

  1 Yetişkin olması durumunda : DBL pp fiyatına artı %40 (s.s.) eklenir.

  3 Yetişkin olması durumunda: DBL fiyatına; pp’nin %15 eksiği ilave edilir.

  4 Yetişkin olması durumunda : TRP fiyatın; pp’nin %25 eksiği ilave edilir.

  Ailesiyle aynı odayı paylaşan 0-6 yaş çocuklardan ücret alınmaz. 7-12 yaş çocuklar %50 indirimlidir.

  ü Residence odalarına ancak bir bebek yatağı ilave konulabilir.

  ü Village balkonsuz Standart odalarda 2 adult kalabilir. Bu odalara 1 ilave yatak yada bebek yatağı konulabilir.

  ü Village balkonsuz Family odalarda minimum 3 Adult veya 2 Adult + 1 Child veya 2 Adult + 2 Child kalabilir.

  ü Village balkonlu odalarda maksimum 4 Adult kalabilmekte olup minimum 2 Adult + 2 Child veya en az 3 Adult kalması zorunludur.

  ü Village Balkonlu bahçe odalarında minimum 2 Adult veya 2 Adult + 1 ve/veya 1 olarak çocuklu aileler kalabilir.

  ÖDEMELER

  Mad.3 : İş bu anlaşma gereğince ACENTE OTEL’e kontenjan sayısının %50’si oranında doluluk garantisi verecek ve bu %50’lik garantinin 77 günlük tutarı karşılığında Teminat Mektubunu OTEL’e verecektir. Otel bu isteğini gerekli gördüğü zaman yapabilir. Rezervasyonu kesinleştirecek olan bu ön ödeme yerine getirilmezse OTEL oda sayısını tek taraflı fesih eder.

  Mad.4 : Faturalar, müşterinin check-in günündeki Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden çıkartılıp gönderilecektir. Ödemelerde buna göre yapılacaktır.

  Mad. 4a : Ayrıca bir kredi kontratı yapılmaz ise tüm faturalar müşteri C/I veya C/O etmeden peşin olarak yapılır.

  Mad.5 : ACENTE fatura tarihinden itibaren 21 gün içinde ödeme yapacak, aksi takdirde ACENTE’ye ilk aylık %7 gecikme faizi uygulanacaktır. Diğer aylar için gün hesabı yapılarak .....% 10 ....... gecikme faizi tahakkuk ettirilir ve Acente buna hiçbir şekilde itiraz edemez. Ödemenin gecikmesi nedeniyle ayrıca bir defaya mahsus olmak üzere %5 tahsil masrafı da ilave edilir.

  Mad.5a : ACENTE bankalardan alacağı döviz alım bordrolarına, OTEL’e ödeme yapmak üzere bozdurduğu döviz için, OTEL adına bozdurulduğu yolundaki şerhi koyduracak ve bu şekilde alacağı döviz alım bordrolarının tasdiki suretini OTEL’in Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca turizm döviz istisnasından yararlanabilmesi amacıyla düzenleyeceği teyit yazısı ekinde OTEL’e vermeyi kabul eder.

  Mad.5b : ACENTE, OTEL tarafından yazılı olarak kabul edilmemiş hiç bir tutarı ödemelerden düşemez. Aksi takdirde OTEL sözleşmeyi tek taraflı fesih eder.

  Mad.5c : ACENTE, müşterisi tarafından herhangi bir nedenle talep edilen indirim veya iade konusunda; OTEL ile yazılı mutabakat sağlanır, deliller toplanır. Neticesinde karşılıklı mutabakat sağlanarak hareket edilir. ACENTE tek taraflı olarak OTEL’den kesinti yapamaz.

  DİĞER HUSUSLAR

  Mad.6 : Release süresi 21 gündür.

  Mad.7 : OTEL, kontenjan dahili olsa bile 45 gün öncesinden Stop-Sale çekme hakkına sahiptir. Çekilen tarihler sınırlanamaz.

  Mad.8 : ACENTE, OTEL ile yapmış olduğu kontratta kendisine verilen kontenjanın yüksek sezon öncesi dönemlerde ......% 50........ oranında gerçekleştirilemez ise yüksek sezon oda kontenjanı tek taraflı fesih edilir.

  Mad.9 : Rezervasyon iptal koşulları; Grubun otele varış tarihinden geriye doğru release süresi içinde yapılan iptallerde işletmenin doğan gelir kaybına karşılık yapılan iptallerin 7N (ilk iki gün tam pansiyon + 5 gün oda bazında) No-Show ücreti alınır.

  Mad.10 : ACENTE yapılan katalog satışlarını Dead Line süresini beklemeden sayısal olarak bildirir ve de isim listesini derhal gönderir. Daha sonra olası rezervasyon değişikliklerini OTEL’e zamanında bildirir. OTEL ACENTE’nin yaptığı değişiklikleri kabul etmeyebilir. Art niyete dayalı isim değişiklikleri OTEL tarafından tespit edilirse, yapılmış olan oda sayısı anlaşması tek taraflı fesih edilir. Sor-Sat sistemine dönülür.

  Mad.11 : ACENTE’nin bastıracağı katalog veya broşürde, OTEL kendi logosu, resimleri, yazılı açıklamalarıyla ve Turizm Bakanlığından aldığı resmi sınıfı ile basılır. Aksi takdirde anlaşma tek taraflı fesih edilir.

  Mad.11a : OTEL, ACENTE müşterisine kendi kategorisinin gerektirdiği seviyede hizmet vermeyi taahhüt eder.

  Mad.11b : ACENTE müşterilerine her girişlerinde bir kereye mahsus olmak üzere alkolsüz içkili Welcome Kokteyli OTEL tarafından free olarak verilecektir.

  Mad.11c : OTEL, ACENTE rezervasyon talebini kabul ettikten sonra, herhangi bir nedenle yer verememesi halinde;

  1. Aynı veya bir üst sınıfta başka bir tesiste oda bulmayı,fiyat ödemeyi taahhüt eder.

  2. ACENTE, müşterisi odası boşaldıktan sonra OTEL’e dönmezse, OTEL’in kendisine bildirim yaptıktan sonraki süresini kendisi öder.

  Mad.12 : OTEL’e girişler en erken saat 13:00’den itibarendir. Çıkışlar ise en geç 12:00’ ye kadardır. Ancak OTEL müsait olduğu takdirde bu süre uzatılabilir.

  Mad.13 : Rehberlerin ekstra harcamalarına %50 indirim uygulanır.

  Mad.13a : OTEL, ACENTE’ye müşterilerine vereceği hizmetleri duyurabilmesi için genel alanda görülebilir bir yere ilan panosu verir.

  Mad.14 : ACENTE; Rezervasyon formlarını ve ödeme voucher’ları kullanış tarzı hakkında OTEL’e bilgi verir. Aksi halde problem olduğu takdirde OTEL’in yorumunu kabul eder, itiraz edemez.

  Mad.15 : ACENTE her ay OTEL’e satış forecast’ını göndermeyi taahhüt eder.

  Mad.16 : ACENTE, OTEL’in onayını almadan herhangi bir yazılı duyuru yapamaz. (Özel fiyatlı satış ilanları gibi) Bu tür konuda işletmeye zarar vermesi halinde meydana gelen zararı sebep olan ACENTE öder.

  Mad.17 : Yabancı Tur Operatörlerinin Türkiye temsilcileriyle yapılan anlaşmalar geçerlidir.

  Mad.18 : Yabancı Tur Operatörlerinin Türkiye Temsilcisi değiştiği takdirde OTEL sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih edebilecektir.

  Mad.19 : Bu sözleşmenin uygulanmasında doğacak anlaşmazlıkların çözümünde geçerli yargı organları Serik mahkemeleridir.

  Mad.20 : 7 sayfa ve 20 maddeden ibaret olan bu sözleşme 01/01/200 tarihinde imzalanmıştır.  HOTEL----------------------------------------------------------------------------------------------------AGENCY
  Last edited by Av. Emre Heper; 13 March 2009, 22:19.
  Hiç kimse onu bulandırmadığı ve ihlal etmediği sürece hukuk, teneffüs ettiğimiz hava gibi görünmez ve tutulmaz bir şekilde etrafımızı kaplar. Hukuk ancak kaybettiğimizi anladığımız zaman değerinin farkına vardığımız sağlık gibi sezilmez bir şeydir.

  Pierre Calamanderi
İşleniyor...
X