Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Şuyulu arsada Kat Karşılığı Sözleşme..

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Şuyulu arsada Kat Karşılığı Sözleşme..

  Değerli Arkadaşlar,

  Müteahhit adına Gayrimenkul Satış Vaadi anlaşması yapmak istediğimiz arsanın küçük bir kısmı küçük bir komşu parsel ile imar durumuyla alakalı olarak Belediye tarafından şuyulu. Yani arsa üzerinde Belediyeden inşaat ruhsatı alınması, komşu parsel ile de anlaşılmasına bağlı. Asıl ve büyük arsa üzerinde 5 hissedarın payı olduğu bir çerçevede hissedarlarla müteahhit arasında kat karşılığı yapılacak inşaat üzerinde paylaşım esasları sözlü olarak anlaşılmış durumda.

  Bu noktada noterde anlaşma yapmaya gidilmeden önce de müteahhit şuyulu olan küçük parseli de bedeli karşılığı satın alacak ki asıl arsa ile bütünleşik bir inşaat yapımı mümkün olabilsin. Bu durumda mütaahhit şuyulu komşu parseli satın aldıktan sonra asıl arsadaki 5 hissedardan herhangi birisinin önceden anlaşılmış koşullardan caymasından ve noterde Gayrımenkul Satış vaadi anlaşmasının yapılamamasından veya yeni koşullar ortaya çıkmasından endişe ediyor.

  Bu şartlar altında, bu işin ve aşama aşama yapılandırılması nasıl olmalıdır?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum..

  Saygılar,

  Emel K.

 • #2
  Aralarında bir protokol yapsınlar.Cayan taraftan yüksek bir tazminat ve doğan masrafların 10 katı oranında ödeme cezai şartı koyulsun.

  Şuyulu dediğiniz ,arsa parselinde farklı müşterek hisselerdir.?Küçük parsel ayrı bir parsel ise o parselin hissedarı kim? Asıl 5 ortaktan biri mi yoksa hiçbiri mi?

  Yorum


  • #3
   Şuyulu parsel de de 5 kişinin hissesi bulunmakta.Diğer küçük şuyulu parselin sahibi ise tek kişi ama onunla bir anlaşma henüz yok. Büyük parsel deki paylaşım yazılı hale gelince, küçük parsel sahibinle görüşme yapılıp anlaşılan bedel üzerinden onun arsası müteahhit tarafından satın alınacak. Aslında şuyu sadece belediye imar planı üzerinde, yani tapuya kayıt yapılmamış.

   Bahsettiğiniz protokole ek olarak Gayrimenkul Satış vaadi sözleşmesini notersiz ön anlaşma olarak ek yapmam mı lazım? Yani protokole bir sonraki aşamada yapılacak anlaşmayı eklememiz yeterli olur mu?

   Saygılar..

   Yorum


   • #4
    Küçük Parsel satmazsa ne olacak.Yada kat karşılığı vermezse.
    Onuda garantiye almak lazım.Sonrasında hepbirlikte Kat karşılığı inşaat sözleşmesini noterde yapmak lazım.Müteahhit küçük parseli alamadığı takdirde kendi açısından sözleşmenin feshini de kabul ettirmeli.(feshedebileceğine dair)Diğer taraf feshederse cezai şart ve yapılan masrafların 10 katı devreye girmeli.Kendi ise küçük parseli alamazsa feshedebilmeli ve tazminat ödememeli.

    Anlaşma yapılmalı, büyük arsa ortakları ile.Cezai ve masraf 10 katı ortakların vazgeçmesi nedenli olarak noter deki sözleşmeye koyulabileceği gibi ayrı bir protokol yapılarak tarihi noter sözleşmesinde atıf olarak da gösterilebilir.Şu şu tarihteki protokol ve ekleri geçerli olmak üzere gibi.

    Yorum


    • #5
     Sayın hocam,

     Şu noktada bir ihtilaf yaşıyorum. Sizin değerli yorumunuzdan da anladığım üzere şöyle bir şey mi yapmalıyım. Büyük arsa hissedarlarıyla doğrudan kat karşılığı anlaşmayı noterde yaptırıp, özel şart olarak da sizin belirttiğiniz cezai şart ve diğer parselin 3 ay içerisinde alınamamasına bağlı müteahhit lehine fesih şartını koydurup tek anlaşmayla bitirsek olur mu?

     İkinci alternatif olarak da hissedarlarla müteahhit lehine cezai şart ve tek taraflı fesih içeren bir ön protokol yapıp bu protokol çerçevesine de daha sonra yapılacak Kat karşılığı sözleşmenin taslağını ek yaparak bu anlaşmanın daha sonra noterde yapılacağını ön protokolde karşılıklı olarak taahhüt etseler, noter sözleşmesi 2. arsanın müteahhit tarafından alınmasından sonra noterde yapılsa, yani iki aşamalı bir anlaşmada sıkıntı yaşarmıyız acaba?

     Birinci alternatif daha mı sağlıklı olur du?

     Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

     Yorum


     • #6
      1. Anlaşmada cezai şart artı 10 kat masraf tazminatı arsa sahipleri bozduğunda ,bunu yani küçük parseli 3 ayla sınırlamayın.6 ay 8 ay da olabilir.Alınamama durumunda müteahhitin tektaraflı olarak feshe yetkili olduğu ile bağlayın.

      2. Anlaşmada olur.Yalnız bu işlerde bir tarafı önce sağlam kazığa bağlamak gerekir.Yoksa diğer taraf ile bir olma,pazarlık etme ,işi güçleştirme söz konusu olur.Bunun yanında diğer firmalar da işe el atıp kafaları bulandırabilir.Bunu müteahhit takdir edecek.

      1.Anlaşmada müteahhidin külfeti noter harç ve masraflarından başka bir şey olmaz.Bununla beraber sağlam olarak bağlamış olur.Fakat müteahhit şöylede düşünebilir.Bu harçları noter masraflarını da ödemek istemiyorum.Çünkü burası zaten çok da karlı bir yer değil.Başka müşterisi de bu şartlarda benden başkası olmaz şeklinde ise 2. anlaşmayı da düşünebilir.

      Fakat küçük arsayı almadan önce mutlaka büyük arsa ile noterden cezai şartlı ve 10 kat masrafları ödeyeceğine ve küçük arsanın da 10 katın içinde olduğu bir cezai şart veya protokolü düzenlemesi gerekir.Yoksa küçük arsayı aldığıyla kalabilir.

      Yorum


      • #7
       Çok teşekkür ederim.Çok aydınlatıcı oldu yorumlarınız..
       Emel..

       Yorum

       İşleniyor...
       X