Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi

  Merhaba,

  Arsamızı kat karşılığı olarak müteahhite vermek istiyoruz. Müteahhit bize 2 daire veriyor. İşlemler için noterden sözleşme yapacağız. Müteahhit işlemlere başlayabilmesi için baştan arsadan hissesini istiyor. Daha sonra kat irtifakı kurulduktan sonra kendi alacağı 3 dairenin tapusunu istiyor.Bu işlemler normalde bu şekilde mi oluyor? Daha sonra sorun çıkmaması için açık ve net bir şekilde işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek istiyorum.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

 • #2
  Arsanın hissesini niye vereceksiniz? Yapılacak daireleri teslim ettimi ki de hisseyi devredeceksiniz?

  Kat karşılığı inşaat sözleşmesinde ,Kontrol sizde olmalı.Peyderpey inşaatı yaptığı oranda ,müteahhite düşen dairelerin tapuda ferağı verilmelidir.

  Öbür türlü ,hisseyi devrettiğinizde ,müteahhit kendi payına düşeçek olan daireleri satıp ,inşaatı bitirmeden kaybolabilir.Yarım bırakabilir.

  Hisseyi devretme düşünüldüğünde o paya ,hiç değilse yüksek bir miktarda ipotek konulmalıdır.

  Yorum


  • #3
   Baştan işleri yapma yetkisi yani vekalet mi vermemiz gerekiyor?müteahhite düşen dairelerin tapuda ferağı verilmelidir. demek istediğiniz nasıl oluyor?kısa şekilde açıklayabilirmisiniz?

   Yorum


   • #4
    Müteahhitle iki belge imzalıyorsunuz.

    1. Vekaletname, yani bu vekaletnamede inşaatın,ruhsatı,projesi ,kanalizasyon vesair tüm işlemleri yapma yetkisi veriyorsunuz.Bu vekaletnemede tapu verme yoktur.

    2.İkincisi ise kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapıyorsunuz.Bu sözleşmede inşaatın hangi malzemeyle yapılacağı,ne zaman teslim edileceği, geç teslimi halinde tazminatın nasıl ödeneceği,hangi dairelerin müteahhite ,hangisinin iş sahibine ait olacağı bölüşümü,vesair vesair.

    Tapuda ferağla kastedilen ,müteahhidin kat karşılığı inşaat sözleşmesinde payına düşen kısımları, zamanı geldiğinde ,örneğin 3. kat betonu atıldığında 4 numaralı dairenin tapuda ,müteahhidin göstereceği (müşterisi) kişi adına arsa sahibince tapuda olur verileceğidir.Yani müteahhit satmak için sizin olurunuzla tapuda işlem yapabilecek.Sizde tapuda olur vereceksiniz.

    Yorum


    • #5
     gerçekten beni çok aydınlattınız.teşekkür ederim.

     Yorum

     İşleniyor...
     X