Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Site yönetiminin feshi mümkünmüdür.

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Site yönetiminin feshi mümkünmüdür.

  Bulunduğum Site Bağımsız yapılardan oluşmakta. Site Yönetimi Kurulurken kat maliklerinin %51 çoğunlukla toplanarak site yönetimi kurma kararı alması gerekirken çoğunluk sağlanmadan bir araya gelinmiş, çoğunluk sağlanmış gibi davranarak ikinci bir toplantı yeri ve zamanı belirlenmeden yönetim oluşturulmuş bir boş kağıt üzerine karalamalar yapılıp orada bulunan birkaç kişiye imzalattırılarak site yönetimi birkaç kişinin arzuları doğrultusunda çalışmaya başlamıştır. Kat maliklerinin %70 inin bulunmadığı ve noterce onaylanmış sıra numaraları bulunan karar defteri daha sonradan oluşturulmaya çalışılarak kat maliklerine tek tek gidilerek imzaları alınmıştır. Ayrıca ilk toplantıda bir araya gelen bu birkaç kişi yönetim planı olmaksızın kararlar almışlar ve hatta yönetime istedikleri oranda aidat toplama yetkisinide vermişlerdir.
  Bu hukuksuzluğu Kat mülkiyeti kanununun 33.maddesindeki ifade ile Sulh Hukuk hakimi;
  1- mutlak butlan ile yok sayabilirmi ? Zira bu bana göre ölü doğmuş bir durumdur.
  2-Bu sebeple Site Yönetiminin Tamamen Fesh edilmesine karar verebilirmi ?
  3-Böyle bir dava açmam durumunda Sulh Hukuk mahkemesine vereceğim yazı ve içeriği hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz ?

  Yardımlarınız için Şimdiden teşekkür ederim.

 • #2
  Usule aykırı olarak seçim yapılmışsa kat maliklerinden herhangi birinin açacağı dava üzerine yönetim feshedilir.Yeniden katmalikleri toplanarak yeni yönetimi oluşturur.

  D) Yönetici:

  I - Atanması:

  Madde 34 – Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim kurulu) denir.

  Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir.

  Anagayrimenkulün bütün bölümleri bir kişinin mülkiyetinde ise, malik kanunen yönetici durumundadır.

  Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır.

  Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanır; eski yönetici tekrar atanabilir.

  Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o geyrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur.

  Sulh mahkemesince atanan yönetici, bu atanma üzerinden altı ay geçmedikçe, kat malikleri kurulunca değiştirilemez Ancak haklı bir sebep çıkarsa, onu atamış olan sulh mahkemesi, değiştirmeye müsaade edebilir.
  Sayfa 11


  4144  Yönetici atanırken kendisiyle yapılan sözleşmede, teminat göstermesi şart edilebilir; sözleşmede böyle bir şart olmasa bile, haklı bir sebebin çıkması halinde, kat malikleri kurulu, yöneticiden teminat göstermesini istiyebilir.

  Yorum


  • #3
   Site Yönetimi HK

   İyi günler , bizimde site yönetimi hakkında bir sorunumuz bulunmaktadır. Sitemiz 3 blok ve 30 daireden oluşmaktadır. Site yönetimi kararı aralık 2008 alınmış bulunmaktadır ama karar defterinde 19 kişinin imzası bulunmasına rağmen bu imzaların 8 izi vekil bir kişi konut eşinin üzerine olmasına karşın imza atmış ve gelen vekaletnamelerde noterden onaylı değil a4 kağıda gelişi güzel yazılmış bir belgedir, kullanılan karar defteri onay tarihi 23.03.2002 Kulaanılacağı hesap dönemi 20.03.2002-31.12.2002 olan bir apartman yönetimi için onaylanmış bir karar defteridir.
   Acaba bu alınan karar usulsüz olduğu için iptal edilebilir mi yoksa tekrar bir toplantı yapılıp oy çokluğu ile mi iptal edilmesi gerekmektedir.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

   SAYGILARIMLA...
   Ali DEREN

   Yorum


   • #4
    Noterden onaylı olması gerektiği şeklinde bir kural olması ,yaşam şartlarına uygun düşmez.İmzaların sahte olduğunu düşünüyorsanız iptal söz konusu olabilir.

    İkinci husus ise başkasının sorusunun altına yazmayın.Sorunuzu ayrı başlık altında açın.

    Yorum


    • #5
     1 forumda yeni olduğum için kuralları bilmiyor olabilirim
     2 aynı konu olduğu için sayfa kirliliği yaratmak istemedim

     Yorum


     • #6
      50 daireli sitemize Nisan ayında yapılan genel kurul ile mesleği avukatlık olan bir daire sahibi, yönetici olarak seçildi ve ilk iş olarak kendi avukatlık bürosundan bir avukatı sitenin avukatı olarak tayin etti. Geçen hafta bu avukatlık bürosu daire sahiplerine bir mektup gönderdi, mektupta birikmiş borç tutarı, vade farkı, avukatlık ücreti eklenerek borcun kapatılması istendi.
      1 aylık gecikmesi olsa dahi hic bir ön yazı göndermeden avukatlık ücreti istemesi bizleri ister istemez kendi hukuk bürosuna kazanç elde etmek icin yapıldığı kanısına itti.
      Bu durumda ne yapabiliriz? Şikayetçi olsak sonuç alırmıyız?

      Yorum


      • #7
       Avukatın kendi bürosuna işi yönlendirmesi YÖNETİCİNİN ,TARAFSIZLIK,ÇIKAR ÇATIŞMASI oluşturduğu için kanımca bu Kat Mülkiyeti kanununa aykırılık arzeder.Başka bir büroyla çalışması gerekir.Kat malikleri Buna yönelik ,Avukatı uyarmalı aksi takdirde Sulh Mahkemesinde Hakimden müdahale talep etmelidir.Bu yetkiyi tek başına mı kullanmış yoksa ,Yoksa onu yönetici seçen kat malikleri mi onay vermiş?

       Onay versede farketmez.

       fakat ; Avukat Yönetici olarak kendisi bu takipleri yapabilir.Sıfatı yöneticiliktir.Avukat sıfatıyla değil.Normal şahısmış gibi takipte bulunabilir.

       Kendi yanında çalışan sözleşmeli avukatına bu görevi veremez.Fakat yanında çalışmayan aynı büroda iş yapan bağımsız avukata verebilir mi?

       Yanında bağımsız olarak aynı büroda çalıştığı ,yani vergi yükümlüsü olan avukata işi vermesi hukuki olarak uygun gözükmekte.

       Sonuçta onunla değil de başka bir avukatla çalışsa yine aynı şekilde ,aynı şartlarda iş yapılmış olacaktır.

       sonuç olarak ,kendi bürosu çalışanına vermesi işi hukuka aykırı,fakat aynı büroda çalıştığı vergi yükümlüsü serbest çalışan avukata vermesi ise aykırılık arzetmez.

       Yorum


       • #8
        Site Yönetimi

        Sitemiz 4 bloktan ve 47 daireden oluşmaktadır. Her blok siteden ayrılmak ve kendi yönetimini kurmak istiyor. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz. Bu konuda yardımınızı istiyorum. Saygılarımla.
        Last edited by ÇELEBİ; 26 July 2015, 15:18.

        Yorum


        • #9
         lağım basması sonucu oluşan hasarı kim öder

         Ustalar kanalizasyon olarak yapmış olduğumuz işlerle ilgili tarafımıza yöneltilen sorularda, özellikle lağım ve kanalizasyon arızalarından kaynaklanan masrafların kimin tarafından ödeneceği konusunda gelen sorulara Kat Mülkiye Kanununun ilgili maddesi doğrultusunda cevap vermeye çalışıyoruz. ancak bazı site yönetimleri özellikle bodrum katta meydana gelen yani kapıcı dairesinde meydana gelen lağım suyu basması gibi kanalizasyon geri basması gibi durumlarda ortaya çıkan masrafın site yönetimine ait olmadığını iddaa etmekte, kapıcı dairesinde oturan kişiyi mağdur etmektedir. bu konuyla ilgili mevzuatı araştırdık aşağıya yazdık, bunu da kabul etmeyenler var, uygulamada durumun tam tersi olduğunu belirtiyorlar,
         bu konu ile ilgili bildiğimiz mevzuat budur,
         Madde 4 – Ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirtilebilir. Aşağıda yazılı yerler ve şeyler bu Kanun gereğince her halde ortak yer sayılır.

         a) Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer elemanlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar, AÇIKLAMA, Madde içeriğinde Genel Tuvalet ve banyolar açık bir şekilde ortak kullanım alanı olarak kanunla belirlenmiş, dolayısı ile buralarda meydana gelebilecek arızalar, özellikler kanalizasyon ve lağım gideri arızalarından kaynaklanan masrafların kimin ödeyeceği konusu açıktır. Diğer taraftan , kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar gibi daha çok zemin ve bodrum katlarda bulunan, kanalizasyon basması, lağım suyu basması gibi olaylarla en fazla karşılaşabilecek alanlar da ortak kullanım alanı olarak kanunla belirlenmiş, yine dolayısı ile buralarda meydana gelebilecek Kanalizasyon basması ve lağım basması gibi nedenlerden dolayı kaynaklanan masrafların yönetim ve ya tüm apartman sakinleri tarafından karşılanacağı açıktır.

         (1) b) Her kat malikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, Telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler sıcak ve soğuk hava tesisleri,

         Madde içeriğinde Kanalizasyon tesisi olarak geçen ve bizim çalışma alanımıza geren Fosseptik çukuru, logar, rögar, kanalizasyon gideri ile ilgili meydana gelebilecek arızalardan kaynaklanan masrafların tüm apartman sakinleri ve ya yönetim tarafından karşılanacağı, arıza olmasa dahi rögar temizleme ve ya rögar bakım gibi işlerde yapılacak olan masrafın tüm apartman sakinleri ve ya yönetim tarafından karşılanacağı açıktır.

         c) Çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merdivenleri. Yukarıda sayılanların dışında kalıp da, yine ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zaruri olan diğer yerler ve şeyler de (Ortak yer) konusuna girer.

         bunun dışında mevzuat varmıdır. uygulamada bununla ilgili sorunlar yaşayanlar çözüm olarak ne yapıyorlar

         Yorum


         • #10
          Merhaba güzel bilgiler teşekkür ederim kendi adıma.

          Yorum

          İşleniyor...
          X