Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yönetici Seçimi

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Yönetici Seçimi

Değerli forum sakinleri şuanda ikamet ettiğim sitede kiracı olarak bulunmaktayım. Sitenin yeni yönetici seçiminde kiracının değil mülk sahiplerinin seçimde oy hakkı olduğunu söyledirler. ancak ben bu konuyla ilgili net bir bilgi bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

ev sahibiniz size bir vekalet yazısı verirse ev sahibinizin oy hakkını genel kurulda siz temsil edeilirsiniz. bu şekilde yönetime de seçilme imkanınız bulunmaktadır.
    Av. Emre Heper
    http://www.emreheper.av.tr

Yorum

Teşşekkür ederim ilginize demekki işin aslı böyle
      bana apartman hizmetlerinden faydalananan yada faydalanamayn ben olduğum alınan kömür ve diğer giderlerin parasını ben ödediğim için açıklama isteme yada seçimde doğğru insanı belirleme hakkınınnda kend,mde olduğunu düşünüyordum ama yasa bize bu hakkı vermemiş

Yorum

yönetici seçimi

Sayın forum sakinleri ben 340 daireli bir sitede ikamet ediyorum.Sitemize 3 yıldır aynı kişi başkanlık yapıyor.Bu kişi genek kurulda tamamen vekalet oylarla seçimi kazanıyor.Geçen yıl yapılan genel kurulda 57 gerçek 123 vekalet oy kullanıldı.Bu kişi 85 oyla seçimi kazandı.Yakında yine genel kurul var.Aynı kişi sitede sürekli oturan kat malikleri tarafından istenmediği halde yine aday ve devam etmek niyetinde. Geçen sene genel kurulda vekaletlerin noter tasdikli olması kararını aldık.
        Kiracıların da ev sahiplerinden noter tasdikli vekalet alması gerekli mi?
        Bu kadar vekalet oyla yapılan seçim yasal mıdır?

Yorum

Sitemizin yapacağı genel kurul toplantısında site yönetimin geçmiş dönemde yaptığı çalışmalar ve bütçesi oylamaya sunulduğunda , kabul edilmezse yani reddedersek ne olur?
          Yönetimi fesh edebilir miyiz? Şimdiden teşekkürler

Yorum

KMK 34.maddesi yöneticinin nasıl seçileceğini açıkça belirtmiştir.Ancak çoğu sitelerde bu konu toplantıya katılanların çoğunluğu şeklinde algıladığı için hatalı bir seçim yapmaktadırlar.İtiraz edilmediği içinde kimse bunun önüne geçememektedir.KMK 34.maddesinde yöneticinin seçimini "Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır. " şeklinde düzenlemektedir.Buna göre 340 daireli bir sitenin yönetici seçmesi için bir adayın en az 171 oy alması gerekir.Tabi arsa payınında %51 e tekabül etmesi gerekir.Bundan anlaşılacağı üzere bu şekilde olmayan bir seçimin yapıldığı toplatıya tutanağa itiraz şerhi düşüp iptal davası açmanız gerekmektedir.Ayrıca yeni düzenlemeye göre bir kişi toplam kat malik sayısının %5 inden fazla vekalet alamaz.bu sizin siteniz için 17 vekalet demek.Buna uygun olması halinde toplantıdaki vekalet sayısında bir kısıtlama yoktur.
            Last edited by İskender y; 15 February 2011, 00:53.

Yorum

iyi çalışmalar,
              benimde vekaletle ilgili bi sorum var. bir kişi toplam oyun %5 den fazla vekalet oy kullanamaz burası tamam.peki seçide kullanılan toplam vekaletin toplam oya bi oranı vvarmıdır.bizim site 400 daire lik eşit arsa payı.en son seçime katılım 69 du ama vekalelerle beraber 335 di.

Yorum

Yönetici Seçimi

Merhabalar benim merak ettiğim konu şu,

10 daireli bir apartmanız,

1 ci olağan toplantı da cogunluk saglanamadı, 2 .ci toplantıda 10 daireden toplam 8 daire katıldı ( 5 daire aslen, 3 daire ise vekalet ile başkaları tarafından, 2 daire toplantıya hic katılmadı ), yonetici secimi yapıldı katılanlardan 5 daire olumlu 3 daire red verdi, 2 daire zaten toplantıda yok buna göre yeni secilen yonetıcı yasalmıdır degılmıdır.Salt cogunluk deniliyor buna göre yonetıcının alması gereken oy toplamı 10 daireden 6 sı olmak durumunda degılmıdır.

Saygılarımla

Yorum

İşleniyor...
                X