Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Özürlü Erkek çocuk babasının emekli maaşını alabilirmi ?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

  • Özürlü Erkek çocuk babasının emekli maaşını alabilirmi ?

    Merhaba , benim amcam %46 özürlü raporuna sahip ve 2022 diye bi kanuna istinaden 3 ayda bir özürlü maaşı alıyor dedem ssk emeklisiydi vefat etti onun emekli maaşını alabilirmi üstelik halam eşiyle anlaşmalı boşandı aynı evde yaşıyorlar birliktelikleri devam ediyor ancak dedemim emekli maaşını alıyor üstelik amcamada hiç destek olmuyor bu bağlamda yapılabilecek bir şey varmı
    ilgilenenlere çok teşekkür ederim
    saygılarımla

  • #2
    ÖLÜM AYLIĞININ HAK SAHİPLERİNE PAYLAŞTIRILMASI

    Madde 34- Ölen sigortalının 33 üncü madde hükümlerine göre hesaplanacak aylığının;

    a) (Değişik bend: 17/04/2008-5754 S.K./21.mad) Dul eşine % 50'si; aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde % 75'i,

    b) (Değişik bend: 17/04/2008-5754 S.K./21.mad) Bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan;

    1) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,

    2) Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malûl olduğu anlaşılanların veya,

    3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının,

    her birine % 25'i,

    c) (b) bendinde belirtilen çocuklardan sigortalının ölümü ile anasız ve babasız kalan veya sonradan bu duruma düşenlerle, ana ve babaları arasında evlilik bağı bulunmayan veya sigortalının ölümü tarihinde evlilik bağı bulunmakla beraber ana veya babaları sonradan evlenenler ile kendisinden başka aylık alan hak sahibi bulunmayanların her birine % 50'si,

    d) (Değişik bend: 17/04/2008-5754 S.K./21.mad) Hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması halinde her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olması ve diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması şartıyla ana ve babaya toplam % 25'i oranında; ana ve babanın 65 yaşın üstünde olması halinde ise artan hisseye bakılmaksızın yukarıdaki şartlarla toplam % 25'i,

    oranında aylık bağlanır.

    Sigortalı tarafından evlât edinilmiş, tanınmış veya soy bağı düzeltilmiş veya babalığı hükme bağlanmış çocukları ile sigortalının ölümünden sonra doğan çocukları, bağlanacak aylıktan yukarıda belirtilen esaslara göre yararlanır.

    Hak sahiplerine bağlanacak aylıkların toplamı sigortalıya ait aylığın tutarını geçemez. Bu sınırın aşılmaması için gerekirse hak sahiplerinin aylıklarından orantılı olarak indirimler yapılır.

    Yorum


    • #3
      Tşkerekir

      Cevabınız için çok teşekkür ederim dul kızların maaş aldığını biliyorum ancak bu anlaşmalı bir boşanma eylemi ise bunun gözden geçirilmesi için ne yapmamız gerekir
      Last edited by byprogramer; 6 January 2011, 00:57. Reason: eksik yazı

      Yorum


      • #4
        babama emekli sandığından maaş bağlanabilir mi?

        Babamın %63 bedensel engelli raporu var.Kendisi ssk emeklisi;DEDEm ise emekli sandığı emeklisiydi;ve 2002 yılında vefat etti;babam o zaman dedemden emekli maaşı bağlanabilmesi için talepte bulunmuştu ancak reddedildi..Acaba alabilirmiydi??son yapılan düzenlemelerden sonra şu anda başvursa dedemin emekli maaşından alabilirmi??vakit ayırıp cevap vereceklere şimdiden teşekkürler..saygılar..

        Yorum

        İşleniyor...
        X