Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yönetmelik ve baknlık genelgesi çelişirse?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

  • Yönetmelik ve baknlık genelgesi çelişirse?

    Öncelikle herkese iyi günler.
    Sağlık bakanlığı kadrosunda afiliye bir eğitim ve araştırma hastanesinde acil tıp uzman hekimi olarak çalışmaktayım. Konuya girmeden önce afiliasyon hakkında kısa bir bilgi vereyim:
    Afiliye hastane demek, hastanesi olmayan bir üniversitenin tıp fakültesi kadrosundaki hocalarının,asistanlarının Sağlık bakanlığı ile protokol imzalamış bir eğitim ve araştırma hastanesinde birlikte eğitim ve sağlık hizmeti sunduğu hastane demektir.
    eğitim araştırma hastanesinin hem kendi personeli vardır hem de üniversitenin personeli de bu hastanede çalışmaktadır.Eğitim açısından dekanlığa, sağlık hizmeti sunumu ve idari işler bakımından Eğitim araştırma hastanesi Başhekmilğine bağlıdırlar.
    Tabi bu uygulama bazı sıkıntıları da peşinde getirdi. Normalde Uzman hekimin eğitici vasfı ve yetkisi yoktur. Ancak böyle afiliye hastanelerde üniversiteden gelen asistan hekimler (uzmanlık öğrencileri) sağlık bakanlığı kadrosundaki uzman hekimlerle birlikte nöbet tutmakta, uzmanlar istmese dahi uzman adına hasta bakmakta, hasta tedavilerini uzman nezaretinde yapıyor gözükmektedir.Bu konuda 3 mevzuat vardır:
    1. mevzuat Tıpta ve diş Hekimliğinde uzmanlık yönetmeliği'nin şu maddleridir:
    "Made 11 fıkra 7: Uzmanlık öğrencisi, programda bulunan bütün eğiticilerin gözetim ve denetiminde araştırma ve eğitim çalışmalarında ve sağlık hizmeti sunumunda görev alır, deontolojik ve etik kurallara uyar."[Resmi Gazete Tarihi: 26.04.2014 Resmi Gazete Sayısı: 28983]

    2. Mevzuat SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARINA AİT KURUM VE KURULUŞLAR İLE DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN İLGİLİ BİRİMLERİNİN BİRLİKTE KULLANIMI İLE İŞBİRLİĞİ USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Madde 8 Fıkra 3: Birlikte kullanılan sağlık tesisinde bulunan profesör, doçent, eğitim görevlileri ve başasistanlar ile sağlık tesisinde görevlendirilen öğretim üyeleri tıpta uzmanlık eğitim yetki ve sorumluluğunu taşırlar. Ancak, Dekan tarafından ihtiyaç duyulması halinde birlikte kullanılan sağlık tesisinde bulunan eğitim görevlileri ve başasistanlara lisans eğitiminde de sorumluluk verilebilir.[16/06/2017 Resmi gazete 30098]

    Bu yönetmeliklerde normal uzman hekim eğitimci olarak zikredilmemektedir. Buna mukabil olarak Sağlık bakanlığı genelgesi ise şöyle demektedir:
    Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2016/19 sayılı genelge. konu:Uzmanlık öğrencileri
    Madde 8: Uzmanlik ogrencisi, programda bulunan egiticilerin gözetim ve denetiminde araştirma ve egitim çalışmalarinda ve sağlik hizmeti sunumunda goiev alir, deontolojik ve etik kurallara uyar. Esasen uzman yetkisine sahip olmayan uzmanlik ogrencilerinin uzmanlik bilgi ve becerisi gerektiren tibbi uygulamalari tek başlarina yapmalari uygun degildir. Uzmanlik ogrencisine nezaret eden ilgili egitim gorevlisi, başasistan veya uzmamn bilgisi ve degerlendirmesi bulunmadan hastalara tedavi uygulanmayacaktir. Hastalara yapilan uygulamalar ile planlanan tedavilerden, uzmanlik ogrencisine nezaret eden ilgili egitim görevlisi, başasistan veya uzmani sorumludur. Uzmanlik öğrencilerinin nobetleri de uzman nezaretinde yürütülecektir. Uzmanlik bilgi ve becerisi gerektiren her türlü uygulama ve tedavilerin ilgili egitim gorevlisi, başasistan veya uzman sorumlulugunda ve nezaretinde yapildigi ilgili kurum yoneticileri ve egitim sorumlulari tarafindan titizlikle takip edilecektir.

    1. yönetmelikte bütün eğiticilerin denetim ve gözetiminde çalışmaları öngörülmüş, 2. mevzuaatta eğitim yetki ve sorumluları zikredilmesine rağmen uzman zikredilmez. Ancak genelge yönetmeliğin uzmana yüklemediği eğitimci vasfında olan "denetim ve gözetimci" olma işini nöbetlerde dahil uzman hekimlere yüklemiştir. Bu duurmda gerçekte eğitim görevlisi olan hocalar doçentler yar doçlar nöbetlerden el ayak ayak çekip, uzman hekimler assitanlarla birlikte nöbet tutar hale gelmiştir.

    Sizce de bu bir uyuşmazlık mıdır? Genelge yönetmeliğe aykırı gibi size de gözükmekte midir?
    Ben bu konuyla alakalı ne yapabilirm. (bu kurumda 15/05/2017 tarihinden beri çalışmaktayım)

    ilginize teşekkür ederim.

İşleniyor...
X