Hukuk Forum

Geri git   Hukuk Forum > Gayrimenkul Hukuku - Kat Mülkiyeti Hukuku - Kira Hukuku - İmar Hukuku Forum Alanı > Kat Mülkiyeti Hukuku

Kat Mülkiyeti Hukuku Kat Mülkiyeti, Kat İrtifakı, Ortak Alan, Komşuluk, Apartman Yönetimi, Taşınmaz Mülkiyeti, Kat Malikleri, Yönetim, Apartman, Kurallar, Dava, Şikayet, Ortak Yerler, Kat Malikleri Kurulu, Olağan Genel Kurul Toplantısı

Cevapla
 
Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28 February 2010, 15:19
KÖROĞLU KÖROĞLU isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member
 
Üyelik Tarihi: 3 December 2009
Mesajlar: 3
Standart Site yönetiminin feshi mümkünmüdür.

Bulunduğum Site Bağımsız yapılardan oluşmakta. Site Yönetimi Kurulurken kat maliklerinin %51 çoğunlukla toplanarak site yönetimi kurma kararı alması gerekirken çoğunluk sağlanmadan bir araya gelinmiş, çoğunluk sağlanmış gibi davranarak ikinci bir toplantı yeri ve zamanı belirlenmeden yönetim oluşturulmuş bir boş kağıt üzerine karalamalar yapılıp orada bulunan birkaç kişiye imzalattırılarak site yönetimi birkaç kişinin arzuları doğrultusunda çalışmaya başlamıştır. Kat maliklerinin %70 inin bulunmadığı ve noterce onaylanmış sıra numaraları bulunan karar defteri daha sonradan oluşturulmaya çalışılarak kat maliklerine tek tek gidilerek imzaları alınmıştır. Ayrıca ilk toplantıda bir araya gelen bu birkaç kişi yönetim planı olmaksızın kararlar almışlar ve hatta yönetime istedikleri oranda aidat toplama yetkisinide vermişlerdir.
Bu hukuksuzluğu Kat mülkiyeti kanununun 33.maddesindeki ifade ile Sulh Hukuk hakimi;
1- mutlak butlan ile yok sayabilirmi ? Zira bu bana göre ölü doğmuş bir durumdur.
2-Bu sebeple Site Yönetiminin Tamamen Fesh edilmesine karar verebilirmi ?
3-Böyle bir dava açmam durumunda Sulh Hukuk mahkemesine vereceğim yazı ve içeriği hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz ?

Yardımlarınız için Şimdiden teşekkür ederim.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 1 March 2010, 11:40
Keenlemyekun Keenlemyekun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Asil Üye
 
Üyelik Tarihi: 5 January 2010
Mesajlar: 1.205
Standart

Usule aykırı olarak seçim yapılmışsa kat maliklerinden herhangi birinin açacağı dava üzerine yönetim feshedilir.Yeniden katmalikleri toplanarak yeni yönetimi oluşturur.

D) Yönetici:

I - Atanması:

Madde 34 – Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim kurulu) denir.

Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir.

Anagayrimenkulün bütün bölümleri bir kişinin mülkiyetinde ise, malik kanunen yönetici durumundadır.

Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır.

Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanır; eski yönetici tekrar atanabilir.

Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o geyrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur.

Sulh mahkemesince atanan yönetici, bu atanma üzerinden altı ay geçmedikçe, kat malikleri kurulunca değiştirilemez Ancak haklı bir sebep çıkarsa, onu atamış olan sulh mahkemesi, değiştirmeye müsaade edebilir.
Sayfa 11


4144Yönetici atanırken kendisiyle yapılan sözleşmede, teminat göstermesi şart edilebilir; sözleşmede böyle bir şart olmasa bile, haklı bir sebebin çıkması halinde, kat malikleri kurulu, yöneticiden teminat göstermesini istiyebilir.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 13 March 2010, 11:01
arkhemat arkhemat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member
 
Üyelik Tarihi: 13 March 2010
Mesajlar: 3
Standart Site Yönetimi HK

İyi günler , bizimde site yönetimi hakkında bir sorunumuz bulunmaktadır. Sitemiz 3 blok ve 30 daireden oluşmaktadır. Site yönetimi kararı aralık 2008 alınmış bulunmaktadır ama karar defterinde 19 kişinin imzası bulunmasına rağmen bu imzaların 8 izi vekil bir kişi konut eşinin üzerine olmasına karşın imza atmış ve gelen vekaletnamelerde noterden onaylı değil a4 kağıda gelişi güzel yazılmış bir belgedir, kullanılan karar defteri onay tarihi 23.03.2002 Kulaanılacağı hesap dönemi 20.03.2002-31.12.2002 olan bir apartman yönetimi için onaylanmış bir karar defteridir.
Acaba bu alınan karar usulsüz olduğu için iptal edilebilir mi yoksa tekrar bir toplantı yapılıp oy çokluğu ile mi iptal edilmesi gerekmektedir.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

SAYGILARIMLA...
Ali DEREN
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 13 March 2010, 11:51
Keenlemyekun Keenlemyekun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Asil Üye
 
Üyelik Tarihi: 5 January 2010
Mesajlar: 1.205
Standart

Noterden onaylı olması gerektiği şeklinde bir kural olması ,yaşam şartlarına uygun düşmez.İmzaların sahte olduğunu düşünüyorsanız iptal söz konusu olabilir.

İkinci husus ise başkasının sorusunun altına yazmayın.Sorunuzu ayrı başlık altında açın.
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 17 March 2010, 19:06
arkhemat arkhemat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member
 
Üyelik Tarihi: 13 March 2010
Mesajlar: 3
Standart

1 forumda yeni olduğum için kuralları bilmiyor olabilirim
2 aynı konu olduğu için sayfa kirliliği yaratmak istemedim
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 12 June 2011, 08:58
avukat17 avukat17 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye
 
Üyelik Tarihi: 11 June 2011
Mesajlar: 2
Standart

50 daireli sitemize Nisan ayında yapılan genel kurul ile mesleği avukatlık olan bir daire sahibi, yönetici olarak seçildi ve ilk iş olarak kendi avukatlık bürosundan bir avukatı sitenin avukatı olarak tayin etti. Geçen hafta bu avukatlık bürosu daire sahiplerine bir mektup gönderdi, mektupta birikmiş borç tutarı, vade farkı, avukatlık ücreti eklenerek borcun kapatılması istendi.
1 aylık gecikmesi olsa dahi hic bir ön yazı göndermeden avukatlık ücreti istemesi bizleri ister istemez kendi hukuk bürosuna kazanç elde etmek icin yapıldığı kanısına itti.
Bu durumda ne yapabiliriz? Şikayetçi olsak sonuç alırmıyız?
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 12 June 2011, 11:43
gakkukhuk gakkukhuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Asil Üye
 
Üyelik Tarihi: 12 June 2011
Mesajlar: 141
Standart

Avukatın kendi bürosuna işi yönlendirmesi YÖNETİCİNİN ,TARAFSIZLIK,ÇIKAR ÇATIŞMASI oluşturduğu için kanımca bu Kat Mülkiyeti kanununa aykırılık arzeder.Başka bir büroyla çalışması gerekir.Kat malikleri Buna yönelik ,Avukatı uyarmalı aksi takdirde Sulh Mahkemesinde Hakimden müdahale talep etmelidir.Bu yetkiyi tek başına mı kullanmış yoksa ,Yoksa onu yönetici seçen kat malikleri mi onay vermiş?

Onay versede farketmez.

fakat ; Avukat Yönetici olarak kendisi bu takipleri yapabilir.Sıfatı yöneticiliktir.Avukat sıfatıyla değil.Normal şahısmış gibi takipte bulunabilir.

Kendi yanında çalışan sözleşmeli avukatına bu görevi veremez.Fakat yanında çalışmayan aynı büroda iş yapan bağımsız avukata verebilir mi?

Yanında bağımsız olarak aynı büroda çalıştığı ,yani vergi yükümlüsü olan avukata işi vermesi hukuki olarak uygun gözükmekte.

Sonuçta onunla değil de başka bir avukatla çalışsa yine aynı şekilde ,aynı şartlarda iş yapılmış olacaktır.

sonuç olarak ,kendi bürosu çalışanına vermesi işi hukuka aykırı,fakat aynı büroda çalıştığı vergi yükümlüsü serbest çalışan avukata vermesi ise aykırılık arzetmez.
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 26 July 2015, 15:16
ÇELEBİ ÇELEBİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye
 
Üyelik Tarihi: 26 July 2015
Mesajlar: 1
Question Site Yönetimi

Sitemiz 4 bloktan ve 47 daireden oluşmaktadır. Her blok siteden ayrılmak ve kendi yönetimini kurmak istiyor. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz. Bu konuda yardımınızı istiyorum. Saygılarımla.

Konu ÇELEBİ tarafından (26 July 2015 Saat 15:18 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 16 October 2016, 22:02
ustalar kanalizasyon ustalar kanalizasyon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye
 
Üyelik Tarihi: 16 October 2016
Mesajlar: 1
Standart lağım basması sonucu oluşan hasarı kim öder

Ustalar kanalizasyon olarak yapmış olduğumuz işlerle ilgili tarafımıza yöneltilen sorularda, özellikle lağım ve kanalizasyon arızalarından kaynaklanan masrafların kimin tarafından ödeneceği konusunda gelen sorulara Kat Mülkiye Kanununun ilgili maddesi doğrultusunda cevap vermeye çalışıyoruz. ancak bazı site yönetimleri özellikle bodrum katta meydana gelen yani kapıcı dairesinde meydana gelen lağım suyu basması gibi kanalizasyon geri basması gibi durumlarda ortaya çıkan masrafın site yönetimine ait olmadığını iddaa etmekte, kapıcı dairesinde oturan kişiyi mağdur etmektedir. bu konuyla ilgili mevzuatı araştırdık aşağıya yazdık, bunu da kabul etmeyenler var, uygulamada durumun tam tersi olduğunu belirtiyorlar,
bu konu ile ilgili bildiğimiz mevzuat budur,
Madde 4 – Ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirtilebilir. Aşağıda yazılı yerler ve şeyler bu Kanun gereğince her halde ortak yer sayılır.

a) Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer elemanlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar, AÇIKLAMA, Madde içeriğinde Genel Tuvalet ve banyolar açık bir şekilde ortak kullanım alanı olarak kanunla belirlenmiş, dolayısı ile buralarda meydana gelebilecek arızalar, özellikler kanalizasyon ve lağım gideri arızalarından kaynaklanan masrafların kimin ödeyeceği konusu açıktır. Diğer taraftan , kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar gibi daha çok zemin ve bodrum katlarda bulunan, kanalizasyon basması, lağım suyu basması gibi olaylarla en fazla karşılaşabilecek alanlar da ortak kullanım alanı olarak kanunla belirlenmiş, yine dolayısı ile buralarda meydana gelebilecek Kanalizasyon basması ve lağım basması gibi nedenlerden dolayı kaynaklanan masrafların yönetim ve ya tüm apartman sakinleri tarafından karşılanacağı açıktır.

(1) b) Her kat malikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, Telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler sıcak ve soğuk hava tesisleri,

Madde içeriğinde Kanalizasyon tesisi olarak geçen ve bizim çalışma alanımıza geren Fosseptik çukuru, logar, rögar, kanalizasyon gideri ile ilgili meydana gelebilecek arızalardan kaynaklanan masrafların tüm apartman sakinleri ve ya yönetim tarafından karşılanacağı, arıza olmasa dahi rögar temizleme ve ya rögar bakım gibi işlerde yapılacak olan masrafın tüm apartman sakinleri ve ya yönetim tarafından karşılanacağı açıktır.

c) Çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merdivenleri. Yukarıda sayılanların dışında kalıp da, yine ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zaruri olan diğer yerler ve şeyler de (Ortak yer) konusuna girer.

bunun dışında mevzuat varmıdır. uygulamada bununla ilgili sorunlar yaşayanlar çözüm olarak ne yapıyorlar
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 16 December 2016, 01:37
akademig akademig isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye
 
Üyelik Tarihi: 16 December 2016
Nereden: istanbul
Mesajlar: 3
Standart

Merhaba güzel bilgiler teşekkür ederim kendi adıma.
__________________
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni ileti yazma Aktif Değil
Konuya yanıt verme Aktif Değil
Dosya ekleme Aktif Değil
İleti düzenleme Aktif Değil

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:09 .


Hukuk Forum Com Temeli Hukukun üstünlüğüne dayanan, tüm Hukukçu ve Hukuk severler için bir kütüphane, sosyal paylaşım ve mesleki dayanışma platformudur. Tüm görsel ve yazılı içeriğini ve kaynağını Türk Hukukundan almaktadır. Oluşturulma gayesi Türk Hukukuna katkıda bulunmak olan Hukuk bilgi bankamız her yaştan Hukuk severlerin kullanımına açık olup ücretsiz bir portaldır.

Hukuk Forum Com internet sitesinin tüm hakları saklı olup FSEK uyarınca koruma altındadır.

Site içeriği izinsiz yayınlanamaz ve kopyalanamaz. Siteye üye olan herkes site kullanım şart ve kurallarını kabul etmiş sayılmaktadır. Hukuk Forum Com © 2009

HukukForum.Com internet sitesi host hizmetini Doruk.Net servis sağlayıcısından almaktadır.


Powered by vBu11etin® Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2017, Je1soft Enterprises Ltd.