Hukuk Forum

Geri git   Hukuk Forum > İş Hukuku & Sosyal Güvenlik Hukuku Forum Alanı > İş Hukuku

İş Hukuku İş Hukuku, İşçi, İşveren, İşveren Vekili, Taşeron, Kıdem ve İhbar Tazminatı, İş Güvenliği, Fesih, İşe İade, İş Kazası, Analık, Asgari Ücret, Fazla Çalışma, İş Sözleşmesi, Ücret, İzin, Sosyal Haklar, İş Kanunu, Ücret, Akit

Seçenekler Stil
Alt 10 March 2010, 10:56
engin gurtepe engin gurtepe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Nereden: istanbul
engin gurtepe - MSN üzeri Mesaj gönder
Unhappy Asgari Geçim İndirimleri alınamıyor ve maaşların ödenmesi sarkıtılıyor..

Selamlar,

Gerekli Birimlerin bilgilendirilmesi amacıyla 2008 - 10. ay'dan bu yana geçim indirimi ücretlerimizin alınamadığını ivdbbsk@ivdb.gov.tr adresine bildirdim. Yani böylece 2010 - 3. ayına kadar olan 16 aylık asgari geçim indirimimizi alamadık. Daha evvelki aylarda da gerekli kurumlara bu konuda şikayet e-mailleri yollamamıza rağmen kayıda değer bir gelişme göremedik şirket olarak. Geçtiğimiz yıl içerisinde SSK'sız çalıştırılan elemanlardan dolayı müfettişlerin Reklam Şirketimize baskın yapmalarını da izledik ama sadece izlemekle yetindik çünkü patronlarımız ilgili müfettiş beyleri nasıl olduysa ikna ederek onları ceza yemeden ve geçim indirimlerimizi alamadığımızı şikayet edemeden gönderdiler.

Biz defalarca Asgari Geçim indirimlerimizin ödenmesini istememize rağmen (çünkü bizim geçim indiririmimiz tutarında meblağ şirketin vergi ödemelerinden düşürülüyor) ve işverenimizin biz çalışanlara bu miktarı her ay maaşla birlikte ödemesi gerekiyor ama alamıyoruz, 16 aydan bu yana oyalıyor. Vergi zamanı geldiğinde devlet kendisine gerekli indirimi sağlıyor ama...

Bunun dışında 3 senedir zam alamıyoruz. Yaklaşık 2 yıldır da maaşlar ikiye bölünerek tarihleri belirsiz bir sekilde sarkıtılarak ödeniyor.
SSK primlerimiz ise asgari ücretten ödeniyor ve işveren kendine avantajlar sağlıyor.

Yine bunun dışında mesai ücreti olmaksızın 3-4 yıldır fazla mesai ye zorlanıyorum.

En son 3 gün evvel de sadece sabah mesai ye rahatsızlığımdan dolayı 30dk geciktim diye herkesin içinde bana istemiyorum seni kovdum git dedi ama tazminatımı sosyal haklarımı öderseniz giderim dediğimde ise odasına girdi ve ses çıkarmıyor bu duruma.. Yani ne olacağım belirsiz sekilde 3 gündür çalısıyorum yine de ve isimin basından ayrılmadım..

Nasıl bir yaptırım uygulayabilirim ve tazminatlarımı alarak iş akdimin feshini sağlayabilirmiyim arkadaslar?

Yardım ve fikirlerinizi bekleyeceğim....
İyi çalısmalar..........

Konu engin gurtepe tarafından (10 March 2010 Saat 13:10 ) değiştirilmiştir..
Alt 12 March 2010, 14:57
Junior Member

sanırım bu işlerden anlayan çıkmayacak...
Alt 12 March 2010, 15:58
Keenlemyekun Keenlemyekun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Asil Üye

İş hukuku forum alanlarında benzer cevaplar verilmiştir.Oradan okuyup yararlanınız.
Alt 14 March 2010, 09:16
yalicapkini yalicapkini isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

bende agi lerimi alamıyorum ve asgari ücretin yarısını zor alabiliyorum :S 200 lira alıyorum dilekçemi verdim kim bilir ne zaman sonuç gelir :Sq
Alt 17 March 2010, 14:58
Junior Member

Thumbs down

dilekçeni verdiysen sikayet gibi birsey yaptıysan bölge çalısma müdürlüğüne sonuç alırsın birkaç aya ilgileniyorlar ve artık o kadar beklemeye bende razıyım.
Bizim aylıkları verirken imzalattıkları maas bordrolarını artık imzalamamaya karar verdim çünkü bordrolarda AGİ de ödendiğine dair ibare varmıs öyle duydum. Bizde dilekçe verdik bölge müdürlüğüne ihbar ettik ama imzalanan bordrolar yüzünden sanırım kurtarır paçayı bizim işveren...
Devlet bu hırsızlara öyle güzel yollar sunuyor ki adamlarda söğüşlüyor çaresizlik kötü..
Birisi de geçmis yazıları incele demis te kafamızın içi karmakarısık haberi yok sanki........
Alt 9 June 2010, 23:08
reis reis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart maaşimi alamıyorum

5 aydır maaşimi alamadım aile geçım indırm parasını vermıyor ne yapmam lazım acaba

Seçenekler
Stil