Hukuk Forum

Geri git   Hukuk Forum > Ceza Hukuku - Ceza Muhakemesi Hukuku - Ceza İnfaz Hukuku Forum Alanı > Ceza Hukuku

Ceza Hukuku Ceza Hukuku Mevzuatı, Makale ve İçtihatlar, Ceza, Suç, Gözaltı, Hapis, Arama, Tutuklama, El Koyma, Para Cezası, Erteleme, Yakalama, İzleme, Şikayet, Dinleme, Cezaevi, Hüküm, Temyiz, TCK, Meşru Müdafaa

Seçenekler Stil
Alt 1 June 2010, 13:37
yavuz48 yavuz48 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart Haneye tecavüz

Ben bir sitede yöneticiyim.Sitede şantiye elektriği kullanmakta idik,halk tabiri ile
süzme saat kullanarak evlere elektrik verilmişti.Genel kurul toplantısında bu durumu ortadan kaldırıp ferdileşmeye geçmemiz için karar aldık ve bu işin gerçekleşebilmesi için gerekli olan parayı tesbit edip her aya bölerek aylık aidatı belirledik ve ayrıca borcu olanlara elektrik bağlanmaması için genel kurulda karar aldık ve bu durumu tüm üyelere yazı ile bildirdim.4 ay geçmesine rağmen bazı üyelerin hiç aidat ödemediğini görüp(ki bu durumda işi yaptırmam mümkün değildi) kendilerini şifahen uyardım ve KMK.na göre ödemede gecikme olursa aylık %5 gecikme tazminatı da ödeyeceklerini kendilerine anlattım ve bu
işin gecikmesinden kendileride dahil tüm sitenin zarara uğradığını izah ettim.
Belirli sayıdaki üye hemen kendini düzeltti ve gecikme tazminatını ödedikten sonra aksatmamaya başladı.Aylar sonra iş yapıldı bitti.Borçlu kalan 3 üyeye işin
tamamlandığını elektrik bağlanacağını 28 Nisan tarihine kadar borçlarını sıfırlamalarını aksi takdirde genel kurul kararı gereği elektrik bağlanmayacağını
bildirdim.2 üye borçlarını gecikme tazminatıda dahil hemen kapattı.Bir üye ise gecikme tazminatı hariç normal borçlarını kapattı.Defalarca herkes gibi onunda
bu borcu ödemesi gerektiğini söyledim ama netice alamadım.Borcu olmayanlara
TEDAŞ tarafından elektrik bağlandı ve prosedür gereği kullandığımız şantiye elektriği kesildi.Borcunu sıfırlamayan komşumuz ertesi sabah 07:00 de evimin
kapısına dayandı neden elektriğinin olmadığını söyledi.Bende elektriği TEDAŞ'ın
kestiğini ve mukavelesi olanlara TEDAŞ'ın elektrik bağladığını bildirdim.Ben onu
bunu anlamam hemen elektriğimi bağlayacaksın yoksa seni fena yaparım,hadi çabuk dışarı seni bekliyorum hemen şimdi elektriğimi bağla dedi.Bu işn benim işim olmadığını TEDAŞ'ın yetkili olduğunu kendimiz müdahale edersek suç işlemiş olacağımızı söyledim.Evimin ferforje kapısı var,o kapının dışında ve ben
içeride idim kapıda kilitli idi.Hemen elektriği vermeni istiyorum diye kapının demirlerinin arasından bana saldırdı ve ben geriye çekildim.Demir kapının kilidini
zorlayarak kırdı ve elektriği hemen bağla yoksa seni yaşatmam şeklindeki tehditlerine devam etti.Ben kapıdan geriye çekildim.Bu ara üst katta uyuyan eşim gürültüden uyanıp aşağı indi,ikinci kapıyı kapattı.Sonra Jandarmayı aradım,durumu anlattım.Jandarma gelinceye kadar site bahçesinde bağırıp,çağırıp küfrederek dolaştı.Jandarma geldiğinde bile bağırıp çağırıyor ve Jandarma seni sanki benim elimden kurtarabilecek diye söyleniyordu.Daha sonra
jandarma kırılan kapının resimlerini çekerek beni karakola götürdü ve ifademi aldı.(suçu işleyen kapıyı kendi kırdı üzerime atıyor diyormuş,jandarmanın dediğine göre) Jandarmada anlaşma taraftarımısın değilmisin diye sordular hayır dedim.Eğer anlaşırsam nasılsa korkutuyorum diye düşünür yarın daha çok sıkıntılar yaratır dedim.Jandarma bu ifadeyi savcılığa göndereceğini söyleyip evime gitmemi söyledi.
Bu durumda prosedür nedir,benim yapmam gereken ne gibi işler var.Dava açılırmı açılırsa ben takip edebilirmiyim,bu suçun cezası nedir ve nasıl uygulanır.
Diğer komşular çok korktukları için pek şahitlik yapma niyetleri yok gibi,yanlız kalabilirim.Tavsiyeniz nedir? Savcı dava açarmı yoksa benmi açmalıyım? Ses çıkarmassam daha beter bir durumla karşılaşabilirim.Ne yapabilirim diğer bir deyişle ne yapmalıyım.Eğer avukat tutmam gerekirse avukatlık ücretini siteye masraf olarak yazabilirmiyim.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
Alt 2 June 2010, 11:21
Av. Emre Heper Av. Emre Heper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

Nereden: Ankara
Av. Emre Heper - MSN üzeri Mesaj gönder

Bu durumda sizin şu an birşey yapmanıza gerek yok bekleyeceksiniz. Savcılık gerekli soruşturmayı yapacak ve iddianame hazırlanmasına gerek görürse hazırlayacak ve dosyayı ilgili ceza mahkemesine gönderecek. Bu olaydan sonra ceza davası açılırsa tabii ki duruşmalara katılan olarak iştirak etmeniz mümkün olacak ancak davayı takip etmek istemiyorsanız katılmayadabilirsiniz. Suçun cezası hazırlanacak iddianame üzerinde suç vasfının Türk Ceza Kanunu'nun hanggi maddesine dayanılarak hazırlandığına göre değişiklik gösterebilir. Size zaten ilgili mahkemede kişi hakkında dava açıldığına dair tebligat yapılacaktır. Bu aşamada bir avukatla görüşerek yardımını almanız faydanıza olacaktır. Saygılar..

Seçenekler
Stil