Hukuk Forum

Geri git   Hukuk Forum > Aile Hukuku - Miras Hukuku - Kişiler Hukuku - Çocuk Hukuku Forum Alanı > Miras Hukuku

Miras Hukuku Miras Payı, Yasal Mirasçılar, Saklı Pay, Tenkis, Feragat, Tereke, Veraset İlamı, Vasiyetname, Ölüme Bağlı Tasarruflar, Hısım, Altsoy, Üstsoy, Mirasçılıktan Çıkarma, Bağışlama, Yasal Miras Payı, Miras Sözleşmesi

Seçenekler Stil
Alt 2 September 2010, 12:56
Rainybeam Rainybeam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart Noterden yapılan feragat anlaşması

Merhaba ,

3 ay önce noter kanalı ile aileden biri ile yapılan taşınmaz bir maldan ölümü sonucunda hak talep etmeme sözleşmesinden dönülebilme imkanı varmı ?
Anlaşmada hile sözkonusu. Kişi , mirastan feragat sözleşmesi imzalamaya yanaşmayınca yeni alınan gayrimenkulden feragat ettirildi.
Ancak mirastan feragatı imzalamayan kişiye , varolan başka bir gayrimenkul de satış sureti ile bırakılmayacağı ortaya çıktı.
Bu durumda sadece 1 gayrimenkulden feragat ettirilen kişi noterde yapılan sözleşmeden dönebilirmi ?

Teşekkürler
Alt 2 September 2010, 13:09
Keenlemyekun Keenlemyekun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Asil Üye

Alıntı:
Anlaşmada hile sözkonusu.
Hileyi kim ,kime karşı ,nasıl ,hangi şekilde yapmıştır.
Alt 2 September 2010, 13:14
Junior Member

Anne, çocuğuna karşı sözlü olarak hile yapmış . Mirastan tamamen men edemeyince , tek gayrimenkul için aldığı feragat sözleşmesinden sonra üzerine olan diğer gayrimenkulleri elden çıkarma yoluna gitmiştir. Bu durumda sözleşmeden dönme imkanı varmı ?
Alt 2 September 2010, 13:19
Asil Üye

Alıntı:
üzerine olan diğer gayrimenkulleri elden çıkarma yoluna gitmiştir.
Sağken elden çıkarabilir.Sorulması gereken soru bunları elden çıkarma amacı nedir ve kim yararına çıkartıyor.
Alt 2 September 2010, 13:25
Junior Member

Tabi çıkartabilir , mallar kendi üzerine çünki , kim yararına çıkartıyor ve niçin konusuna gelince , feragat sözleşmesi imzalattığı çocuğuna, kendisinden miras kalmaması için ve diğer 2 çocuğunun yararına olması açısından , çünki yeni alınan gayrimenkul üzerinde bir miktar borç var , satışlardan elde ettiği para ile o borcu kapatacak böylece , sözleşme yaptırdığı taraf , o gayrimenkulden feragat ettiği için o evden hak talep edemeyecek ve ayrıca kendisine bir malda kalmayacak. Tüm mal diğer 2 çocuğuna kalacak. Bu arada anne daha öncede bu çocuğundan para kaçırmış.

Okuduğum kitapta yapılan sözleşmelerden 1 yıl içinde dönme hakkı olduğunu okudum ancak bu tip bir olayda geçerlimidir onu merak ediyorum.
Alt 2 September 2010, 14:37
Asil Üye

Siz sözleşmeyi ne karşılığında imzaladınız.
Alt 2 September 2010, 15:12
Junior Member

Merhaba tekrar ,
Konuyu en baştan özetlemeye çalışayım.

Babam vefat etmeden önce gayrimenkullerden bir kaçını ve bir miktar parayı annemin üzerine yapmıştı. Annem ev hanımı. Babam vefat ettikten sonra bankadaki parayı sadece bir çocuğuna gizlice aktardı, gizlice diyorum çünki 2 kardeş olarak sonradan haberimiz oldu. Bununla beraber babadan kalma 4 hisseye bölünen evi satıp başka bir gayrimenkul almak istedi ancak ben payıma düşen miktarı istedim çünki kendisinin gizlice yaptığı bazı şeylerden dolayı varolan hakkımıda ileride kaybedeceğimi düşündüm haklı olarak.Kendi payımı aldıktan sonra benden noterden anlaşma yapmamı istedi , anlaşmayı okuduğumda kendisinin vefatı söz konusu olduğunda hiç bir şey alamayacağım şekilde anlaşmayı hazırladığını öğrendim ve imzalamadım. Daha sonra sadece yeni alınan gayrimenkulden feragat etmemi isteyen bir yazı hazırladılar ve kendisi sadece sözle diğer gayrimenkullerden kendisi vefat ettikten sonra yine pay alacağımı söyledi. Bunun üzerine aklıma hiç kötülük getirmeden imzaladım ancak asıl amaçlarını 2 ay sonra öğrendim, amaçları beni tamamen men etmek olduğu için ve mirastan men sözleşmesini imzalatamadıkları için diğer üzerine olan gayrimenkulleri ben ve diğer kardeşime kalmayacak şekilde elden çıkarmak istemekteler ve bu para ile yeni alınan evin üzerindeki bir miktar borcu kapatıp diğerinide bir şekilde yok edecekler. Bu durumda ben kendisinin üzerine olan gayrimenkullere zaten bir şey yapamıyorum ama bir şekilde beni kandırdıkları içinde ben bu yaptığımız sözleşmeden vazgeçmek istiyorum.
Bu mümkünmü ?
Daha öncede benden hisseli olan gayrimenkulun benim payımla ilgili olarak kendi üzerine geçirme işlemini yapabilmek amacıyla vekalet almıştı ama bazı kaçırmaların olduğunu öğrenince ben verdiğim vekaleti fesh etmiştim. Benden gizli evi satabilme ihtimali çok yüksek diye.
Şimdi bu yeni olayda yapmış olduğumuz sözleşmeden dönebilirmiyim ?Dönebilirsem vefatı sözkonusu olduğunda sadece onun payına düşen kısımın yine kardeşler arasında paylaşılması sözkonusu olurmu. Çünki onun payı hala saklı.

Teşekkürler
Alt 2 September 2010, 16:14
Asil Üye

Bulunduğunuz ilden avukat yardımı alınız ,konunuz teknik ,incelenmesi gereken bir durum oluşturmaktadır.Babanızdan kalan miras,bunun bölüşümü,değerleri,hakkınızı alıp almadığınız ,Feragat sözleşmesinin karşılığında ne aldığınız, değerlendirilmeli.Hileli bir durum oluşmuşsa elbette hukuk bunu korumaz.
Alt 2 September 2010, 16:16
Junior Member

Peki teşekkür ederim . Kolay gelsin

Seçenekler
Stil