Hukuk Forum

Geri git   Hukuk Forum > Hukuk Forum Sitesi Haberleri > Hukuk Forum Mail (e-posta) Zinciri

Cevapla
 
Seçenekler Stil
  #1  
Alt 5 January 2011, 19:23
byprogramer byprogramer isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye
 
Üyelik Tarihi: 5 January 2011
Mesajlar: 12
Standart Özürlü Erkek çocuk babasının emekli maaşını alabilirmi ?

Merhaba , benim amcam %46 özürlü raporuna sahip ve 2022 diye bi kanuna istinaden 3 ayda bir özürlü maaşı alıyor dedem ssk emeklisiydi vefat etti onun emekli maaşını alabilirmi üstelik halam eşiyle anlaşmalı boşandı aynı evde yaşıyorlar birliktelikleri devam ediyor ancak dedemim emekli maaşını alıyor üstelik amcamada hiç destek olmuyor bu bağlamda yapılabilecek bir şey varmı
ilgilenenlere çok teşekkür ederim
saygılarımla
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 5 January 2011, 22:49
Keenlemyekun Keenlemyekun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Asil Üye
 
Üyelik Tarihi: 5 January 2010
Mesajlar: 1.205
Standart

ÖLÜM AYLIĞININ HAK SAHİPLERİNE PAYLAŞTIRILMASI

Madde 34- Ölen sigortalının 33 üncü madde hükümlerine göre hesaplanacak aylığının;

a) (Değişik bend: 17/04/2008-5754 S.K./21.mad) Dul eşine % 50'si; aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde % 75'i,

b) (Değişik bend: 17/04/2008-5754 S.K./21.mad) Bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan;

1) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,

2) Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malûl olduğu anlaşılanların veya,

3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının,

her birine % 25'i,

c) (b) bendinde belirtilen çocuklardan sigortalının ölümü ile anasız ve babasız kalan veya sonradan bu duruma düşenlerle, ana ve babaları arasında evlilik bağı bulunmayan veya sigortalının ölümü tarihinde evlilik bağı bulunmakla beraber ana veya babaları sonradan evlenenler ile kendisinden başka aylık alan hak sahibi bulunmayanların her birine % 50'si,

d) (Değişik bend: 17/04/2008-5754 S.K./21.mad) Hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması halinde her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olması ve diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması şartıyla ana ve babaya toplam % 25'i oranında; ana ve babanın 65 yaşın üstünde olması halinde ise artan hisseye bakılmaksızın yukarıdaki şartlarla toplam % 25'i,

oranında aylık bağlanır.

Sigortalı tarafından evlât edinilmiş, tanınmış veya soy bağı düzeltilmiş veya babalığı hükme bağlanmış çocukları ile sigortalının ölümünden sonra doğan çocukları, bağlanacak aylıktan yukarıda belirtilen esaslara göre yararlanır.

Hak sahiplerine bağlanacak aylıkların toplamı sigortalıya ait aylığın tutarını geçemez. Bu sınırın aşılmaması için gerekirse hak sahiplerinin aylıklarından orantılı olarak indirimler yapılır.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 5 January 2011, 23:56
byprogramer byprogramer isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye
 
Üyelik Tarihi: 5 January 2011
Mesajlar: 12
Standart Tşkerekir

Cevabınız için çok teşekkür ederim dul kızların maaş aldığını biliyorum ancak bu anlaşmalı bir boşanma eylemi ise bunun gözden geçirilmesi için ne yapmamız gerekir

Konu byprogramer tarafından (5 January 2011 Saat 23:57 ) değiştirilmiştir.. Sebep: eksik yazı
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 7 May 2011, 13:47
spider35 spider35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye
 
Üyelik Tarihi: 7 May 2011
Mesajlar: 1
Standart babama emekli sandığından maaş bağlanabilir mi?

Babamın %63 bedensel engelli raporu var.Kendisi ssk emeklisi;DEDEm ise emekli sandığı emeklisiydi;ve 2002 yılında vefat etti;babam o zaman dedemden emekli maaşı bağlanabilmesi için talepte bulunmuştu ancak reddedildi..Acaba alabilirmiydi??son yapılan düzenlemelerden sonra şu anda başvursa dedemin emekli maaşından alabilirmi??vakit ayırıp cevap vereceklere şimdiden teşekkürler..saygılar..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İlgili Hukuk Terimleri
2022, emekli maaşı, özürlü maaşı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni ileti yazma Aktif Değil
Konuya yanıt verme Aktif Değil
Dosya ekleme Aktif Değil
İleti düzenleme Aktif Değil

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:27 .


Hukuk Forum Com Temeli Hukukun üstünlüğüne dayanan, tüm Hukukçu ve Hukuk severler için bir kütüphane, sosyal paylaşım ve mesleki dayanışma platformudur. Tüm görsel ve yazılı içeriğini ve kaynağını Türk Hukukundan almaktadır. Oluşturulma gayesi Türk Hukukuna katkıda bulunmak olan Hukuk bilgi bankamız her yaştan Hukuk severlerin kullanımına açık olup ücretsiz bir portaldır.

Hukuk Forum Com internet sitesinin tüm hakları saklı olup FSEK uyarınca koruma altındadır.

Site içeriği izinsiz yayınlanamaz ve kopyalanamaz. Siteye üye olan herkes site kullanım şart ve kurallarını kabul etmiş sayılmaktadır. Hukuk Forum Com © 2009

HukukForum.Com internet sitesi host hizmetini Doruk.Net servis sağlayıcısından almaktadır.


Powered by vBu11etin® Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2014, Je1soft Enterprises Ltd.