Hukuk Forum

Geri git   Hukuk Forum > İş Hukuku & Sosyal Güvenlik Hukuku Forum Alanı > İş Hukuku

İş Hukuku İş Hukuku, İşçi, İşveren, İşveren Vekili, Taşeron, Kıdem ve İhbar Tazminatı, İş Güvenliği, Fesih, İşe İade, İş Kazası, Analık, Asgari Ücret, Fazla Çalışma, İş Sözleşmesi, Ücret, İzin, Sosyal Haklar, İş Kanunu, Ücret, Akit

Seçenekler Stil
Alt 7 March 2011, 08:56
theredcloud theredcloud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

Exclamation 25.madde ve işten çıkarılma

Değerli arkadaşlar ve sevgili hukukçular,
03.07.2010 tarihinde operasyon müdürü olarak çalışmakta olduğum turizm firmasının sahibinin kardeşi (aynı zamanda %1 şirket hissesi var) olan şahıs ile telefonda yaşananan tartışmadan sonra aynı günün akşamı bana herhangi bir bildirim veya bilgi verilmeksizin çalıştığım odaya yeni bir personel atamış ve yerleştirilmiştir. Ertesi günün sabahında işe gelmediğime dair tutanak tutulmaması için iş yerine gidip oturdum (Tabiki çalışma odam da başka birine verildiğinde çalışma durumum olmadı) Şirket muhasebecisi haklarımın verileceğini söyledi ve iş akdi feshi diye ibranağme imzalatmaya çalıştı. İbranameyi imzalamayıp yalnızca aldım. İbraname 'de geçen bilgiler şöyle. İş veren işten çıkartma sebebi olarak iş kanunun 25.maddesi II,b olarak gerekçe göstermiş ama aynı zamanda çalıştığım 2,5 yıl üzerinden (dikkat edin sigorta primlerim kış sezonunda eksik yatırıldı) 3.500 tl olarak tazminatı banka hesabıma yatıracağını beyan etmiş. Bunun araştırdığım kadarı ile ve iş kur'a işsizlik ödeneği başvurusundan sonra söylenen 25. madde ile çıkartılan bir işçi herhangi bir tazminat ve işsizlik ödeneği alamaz. Tüm bunların sonucunda iş yerini aynı hafta mahkemeye verip herhangi bir belge imzalamadım. Fakat olayın devamında firmanın mahkemeye verdiği savunmada işe 3 gün gelemediğime dair tutanak tuturmuş. Fakat tutanak 5,6,7 temmuza ait ama firma sigortaya ve iş kur'a resmi çıkış tarih 3 temmuz olarak bildirmiş. Şimdi davanın 3. oturumu 17 martta yapılacak. Benim öğrenmek istediğim sigortaya ve iş-kur'a resmi işten çıkartılma gerekçesi 03.07.2010 ve 25.madde II,b olarak bildirilmiş fakat işe gelmediğme dair rapor tutulmuş. Bunun yanısıra firma kullanmış olduğum bilgisayar harddiskine yasak içerik koydurtup bunun için rapor tuturup mahkemeye sunmuş. Tüm bunlardan sonra mahkeme hangisini gözönünde bulunduracak ve ne gibi bir yol izleyecek. Ayrıca firmada daha önce sigortalı olarak çalışan ama şu anda başka yerde çalışan 3 ayrı şahidim var. Konu ile ilgili değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim

NOT: Firma çalıştığım süre boyunca bir çok defa primleri 3-5 gün olarak göstermiş. O tarihlerde çalıştığıma dair belge vve şahitlerim var. Firmaya prim davası açabilirmiyim?

Konu theredcloud tarafından (7 March 2011 Saat 08:58 ) değiştirilmiştir..
Alt 7 March 2011, 11:40
Av. Emre Heper Av. Emre Heper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

Nereden: Ankara
Av. Emre Heper - MSN üzeri Mesaj gönder

Avukatınız olmadan mı mahkemeye müracaat ettiniz? Avukatınız var ise Avukatınız davanız hakkında size yeterli bilgi vermedi mi?
Alt 8 March 2011, 10:57
Yeni Üye

Alıntı:
Av. Emre Heper´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Avukatınız olmadan mı mahkemeye müracaat ettiniz? Avukatınız var ise Avukatınız davanız hakkında size yeterli bilgi vermedi mi?
Hayır avukatım var ama farklı yerlerde olduğumuz için sağlıklı bilgi alamıyoruz. Tabi bir de farklı yerlerden farklı sonuçlanmış buna benzer dava örnekleri olduğu için biraz aklımız karıştı. Kendi avukatım %90 davanın lehimize sonuçlanacağı ama başka avukatlar ile görüşmem sonucu aksi sonuçlanmış benzer dava örnekleri gösterdiler. Bu yüzden foruma yazma ihityacı hissettim. Teşekkürler
Alt 22 March 2011, 13:27
Yeni Üye

Alıntı:
theredcloud´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayır avukatım var ama farklı yerlerde olduğumuz için sağlıklı bilgi alamıyoruz. Tabi bir de farklı yerlerden farklı sonuçlanmış buna benzer dava örnekleri olduğu için biraz aklımız karıştı. Kendi avukatım %90 davanın lehimize sonuçlanacağı ama başka avukatlar ile görüşmem sonucu aksi sonuçlanmış benzer dava örnekleri gösterdiler. Bu yüzden foruma yazma ihityacı hissettim. Teşekkürler
Sanırım cevap veren olmayacak ama ben yinede gelişmeleri aktarmaya devam edeğim belki benzeri durumda olan arkadaşlara yararı olur. Davanın 3.oturumu geçtiğimiz hafta yapıldı. Benim şahitlerim dinlendi. Ve duruşma karşı tarafın şahitleri dinlenmesi için 3 ay sonraya ertelendi.
Alt 22 March 2011, 13:39
Keenlemyekun Keenlemyekun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Asil Üye

Alıntı:
tutanak 5,6,7 temmuza ait ama firma sigortaya ve iş kur'a resmi çıkış tarih 3 temmuz olarak bildirmiş.
Resmi kayıtlar geçerlidir.Firmanın resmi çıkış tarihi olarak sunmuş olduğu tarihte orada çalışmanız mümkün değildir.Bu durum lehinize dir.
Alt 13 September 2011, 11:17
Yeni Üye

Dava sürecimiz devam ediyor. Haziran ayında bir duruşmamız vardı.... Hukukçu arkadaşlara şunu sormak istiyorum. Bir önceki duruşmada beni şahitlerim dinlendi. Bir sonraki duruşmada karşın tarafın şahitleri dinlenecekti. Haziran ayındaki duruşma için yola çıkmışken avukatım beni arayıp karşın tarafın şahitleri gelmediğinden duruşmanın ertelendiğini söyledi. Böyle bir durumda ne yapılması gerekir. Karşı taraf istediği gibi davranıp şahitlerin gelmeme hakkı var mıdır? Bunun için bir yaptırım var mı acaba?
Alt 1 February 2012, 08:38
Yeni Üye

Unhappy bitmek bilmeyen dava

Sevgili arkadaşlar maalesef dava 8.duruşma dün yapılmasına rağmen ehnüz sonuçlanmadı. Dava sonuca ulaştığında 2 sene geçmiş olacak. Kendi şahitlerim dinlenmesine rağmen karşı taraftan henüz bir kişi bile gelmedi. Bu konu ile ilgili yaptırım varmıdır? Hakim bir sonraki celse için zorla getirme kararı aldı fakat eğer yine gelmez olurlarsa bunun bir yaptırımı var mı? Şahit olarak göstermiş oldukları şahıslardan bir tanesi yurtdışında ve gelme durumu olmayacak. Şahit değişikliğine gidebilirler mi?

CEvaplarınız için şimdiden teşekkür ederim
Alt 10 March 2012, 10:45
iana iana isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

Standart sahit dinlenilmesi

Selam,

Karsi tarafin sahitleri gelmedigindeki durumu bilmiyorum. Benim durusmamda, karsi tarafin avukati sahit sunmak icin 2 durusma boyunca sure istemisti, mahkemeye itiraz edip, karsi tarafin sahit sunmasini engellemistik.

Boylelikle karsi tarafin sahitleri mahkemede dinlenilmemis ve durusma alinan bilirkisi raporuyla lehime sonuclanmisti. Daha sonra karsi taraf bu karari temyiz etti ve Yargitay'dan bozma karari cikti. Yargitay gerekcesini henuz bilmedigimden sahit dinlenmesiyle ilgili olup olmadigi konusunda bir yorum yapamiyorum.

Iana
Alt 9 June 2012, 17:50
Yeni Üye

Alıntı:
iana´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam,

Karsi tarafin sahitleri gelmedigindeki durumu bilmiyorum. Benim durusmamda, karsi tarafin avukati sahit sunmak icin 2 durusma boyunca sure istemisti, mahkemeye itiraz edip, karsi tarafin sahit sunmasini engellemistik.

Boylelikle karsi tarafin sahitleri mahkemede dinlenilmemis ve durusma alinan bilirkisi raporuyla lehime sonuclanmisti. Daha sonra karsi taraf bu karari temyiz etti ve Yargitay'dan bozma karari cikti. Yargitay gerekcesini henuz bilmedigimden sahit dinlenmesiyle ilgili olup olmadigi konusunda bir yorum yapamiyorum.

Iana
Cevabınız için teşekkür ederim. Geçtiğimiz celsede 3 şahit gösteren karşı taraf 2 tanesini getirmiş. Dosya şu anda bilirkişiye sevk edildi. 3 ay sonrasına yine gün verildi. Basit tazminat davası 2. senesine dönüyor.... Sizce daha devam eder mi yoksa bu son duruşmada karara bağlanır mı?

Seçenekler
Stil