Hukuk Forum

Geri git   Hukuk Forum > İş Hukuku & Sosyal Güvenlik Hukuku Forum Alanı > İş Hukuku

İş Hukuku İş Hukuku, İşçi, İşveren, İşveren Vekili, Taşeron, Kıdem ve İhbar Tazminatı, İş Güvenliği, Fesih, İşe İade, İş Kazası, Analık, Asgari Ücret, Fazla Çalışma, İş Sözleşmesi, Ücret, İzin, Sosyal Haklar, İş Kanunu, Ücret, Akit

Seçenekler Stil
Alt 28 December 2012, 21:19
NGeN NGeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

Standart işyerinde amirimin bağırması

Merhaba,

İki gün önce başımdan tatsız bir olay geçti,bunu paylaşıp nasıl bir yol izlemem gerektiğini danışmak istiyorum.

iş yerinde ıslık çaldığım için amir yardımcım bana bağırarak bir şeyler söylendiğini gördüm,söylediklerini duymadığım içi ne olduğunu sordum tabiiki yük sesle,bu 3-4 kez tekrarlandı bu sefer amir yardımcım sinirli hareketlerle sesini çok fazla yükselterek,hem iş arkadaşlarımın hemde müşterilerin dikkatini çekti,daha sonra işim bitince yanına gidip ne olduğunu sordum,bana ıslık çalma ıslık çalacaksan karşıda park var oraya git diye cümle kurdu,bunun üzerine ben sinirlenmeye başladım,bu kadar mı rahatsız olur insan dedim,olay büyümeye başladı bana lan kelimesini kullanması benimde ona karşı sesimi yükseltememe neden oldu,bu gün amirim olayı benim kabahatim miş gibi göstermesi bende şüphe uyandırdı,bana bugün hakkımda tutanak tutacağını yazılı savunmamı istedi ne yapabilirim bu konuda,başka bir uzantısı olan ilçede de işyeri mevcut oraya gitmek istediğimde benim burası son işyerim olduğunu ve kesinlikle başka bir yere transferimin mümkün olmadığını söyledi,

bana yardımcı olursanız inanın çok sevinirim
Alt 29 December 2012, 00:52
desende_asi desende_asi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Asil Üye

Nereden: Bursa

Olayın detaylarını eşit çerçeveden bilmiyorum elbette ama, sanırım işvereniniz haklı gibi. İş sözleşmenizde işverene sadakatla, kurallara uygun olarak iş görme ediminizi yüklenmişsinizdir. Görev başında, hatta ve hatta müşterinin de orada olduğu bir ortamda ıslık çalınmaz kesinlikle. Bu ciddiyetsizliği gösterir... Ayrıca sizi uyaran amiri yardımcınıza adeta diklenir gibi çıkışmanız da zaten olayın orada o an bittiğini gösterir. Kaba harekete kabaca karşılık verilmemeli, hukuksal çapta hak aranmalıdır.

Kaldı ki tutulacak bir tutanakla hemen iş akdine son da verilmez. Belkide size bir yazılı ihtar vereceklerdir. Sonucu bekleyin derim. An itibariyle yapacak hiçbir şey yok...

*Emek ve Emekçi Sömürüsüne HAYIR!

Sonrakilere de fırsat vermek lazım...
Alt 29 December 2012, 19:07
Yeni Üye

bugün yaşanan olayları paylaşmak istiyorum,amirim bana durum tespit tutanağı imzalattı ,burada kavga ettiği ibaresi yazıyordu,bende itiraz ettim,bana imzalamazsam diğer işlemi göreceğimi iş kanununun 25.maddesine göre direkt işten çıkartılacağımı söyledi.bende imzaladım.amirimin söylediğine göre benim işten çıkartılmama engel olan kişi amir yardımcılarım olduğunu söylediler,benim aklımı kurcalayan acaba kavga ettiği şeklinde ibare beni nasıl bir duruma sürükler?böyle bir olay üzerine tazminatsız işten çıartılmam söz konusumudur? güzel bir savunma ile bu işi çözebilme imkanım var mıdır?

Konu NGeN tarafından (29 December 2012 Saat 19:10 ) değiştirilmiştir..
Alt 29 December 2012, 19:47
Asil Üye

Kavga etmek direkt tazminatsız, ihbar bildirimsiz tek taraflı fesih hakkı demektir. Karşı taraf için. Siz keşke kavga etmediğinizi, DİĞER diye belirtilen husus neyse o kategori ile ilgili belge tanzim edilmesini isteseydiniz keşke. O neymiş onu çok merak ettim.

Alt 29 December 2012, 20:46
Yeni Üye

kamera kayıtları mevcut burada kavga belirtisi bir olay yok sadece kendisine göre benim üzerine yürüdüğüm ve kavga ettiğimi belirtiyor,ancak kamera kayıtları incelendiğinde beni iterek uzaklaştıran güvenlik görevlisi,yani bende onun yanından amir yardımcısına cevap veriyorum,şayet işten çıkartılma olursa ki,kötü bir düşünce kamera kayıtları kesinlikle benim yanımda %100 ,amir ve sendika temsilcisi hakkında ayrı bir dava açıp tazminat talep edebilirmiyim,yalan beyanda bulunup işime son verilmesi gibi,
Alt 3 January 2013, 20:07
Yeni Üye

gelişen olayları anlatayım,amir düzenleme tutanağını benim itiraz etmem nedeniyle yırttı ama değiştirmeden aynısının çıktısını alıp benim imzalamadığımı belirten yazı ile not düştü,sendika temsilcisi de bunu imzaladı,bana ofise uğramamı ve çıkış işlemlerini başlattığını söyledi.konuşmaya başladık,daha doğrusu o konuşmaya başladı,bana başkasının aklıyla gazıyla iş yapma diyor bende bunu inkar ediyordum,başkasına iftira atmak diyorum ben buna,bana çalışmak istiyormusun diye sordu bende ihtiyacım olduğunu ve çalışmak istediğimi bana bundan sonda dedikodu yapmıyacağımı,başkasının aklıyla iş yapmıyacağımı ,bir arada bana manyakmısın dedi.karımla da konuşmak istediğini söyledi,bende bu geçen konuşmaları gizlice kaydettim,daha sonraki zamanda bana ağır kınama verdiğini söyledi ve imzalattı,acaba haksız durumda olduğundan bana gözdağı vermek için mi böyle bir oyun oynandı yoksa insafa mı geldi,acaba benim bu ses kaydım yasal mıdır,beni işten çıkarmakla tehdit edemiyeceğini biliyorum ben,mahkemeye gitsem yalan iftira üzerine ağır kınama verilmiştir diye dava açabilirmiyim,son bir nokta başkasının aklıyla iş yaptığımı söyleyerek arkadaşımda amir hakkında dava açabilir mi?
Alt 3 January 2013, 22:49
Asil Üye

Ağır kınama'mı? İş hukukunda böyle bir şey yok ama amirler nereden buluyorlar böyle okkalı şeyleri, Disiplin Yönetmeliklerine geçiriyorlar kafalarına göre (Uyarı ve Kınama biliyoruzda...)

Muhtemelen şirketinizi bir Disiplin Yönetmeliği var ve orada şöyle bir şey yazıyordur:
''Ağır Kınama Cezasının Sonuçları:
Ağır kınama cezası 2 yıl süre ile terfi etmeyi engeller, çalışan yıl içinde ödenen her türlü
primden yoksun kalır ve kişinin performans değerlendirmesinde dikkate alınır.''

Sonuç olarak, o size bir ceza kesmeyi kafasına koymuş. Ama elindeki deliller ile iş akdinize son vermeye kadar da gidememiş anlaşılan. Bir göz dağı vermek istemiş. Dava açılacak bir durum yok ortada. Çalışın, işinizi yapın, haklarınızı bilin, paranızı kazanın. Geçmiş olsun...

Seçenekler
Stil