Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Boşanma Davası - Velayet ve Mal Paylaşımı Hk

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Boşanma Davası - Velayet ve Mal Paylaşımı Hk

  Merhaba,

  Aşağıda ki 2 temel konu üzerinde değerli bilgilerinize ihtiyacım var.

  7 yıllık evliliği karşılıklı anlaşarak bitirmek istiyoruz ancak oğlumuzun velayeti ve mal paylaşımı konusunda ciddi sorunlar yaşıyoruz.

  Eşim memur ve bende özel sektör çalışanıyım. Gelirlerimiz neredeyse aynı.

  Öncelikli olarak;

  Velayet konusunda ;
  - Çocuğun yaşıda gözönünde bulundurularak velayet konusunda nasıl bir yol izlemeliyim.
  - Gelirlerimizin yakın olması velayet konusunda,kadını pozitif ayrımcılık olarak öne alır mı ?
  - Şayet velayet eşime verilirse çocuk için aylık ne kadar ödemem gerekir ?

  Mal paylaşımı noktasında ise ;

  - Evlendikten sonra 1 ev aldık ve kredisi devam ediyor. Eşim 1 yıl önce,tartışmamız üzerine eve aile konutu şerhi koydurdu. Bu nedenle ev konusunda herhangi birşey yapamıyorum ancak eve ait tüm krediyi de kendim ödüyorum. Mal paylaşımı konusunda krediyi sadece benim ödüyor olmam lehime bir karara sebep olurmu.

  - Evlenmeden önce eşim adına kredi çekilerek alınan ve alındığı zamandan itibaren halen eşimin abisi tarafından kullanılan 1 ev var. Tapusu halen eşimin üstüne ve ev kredisi de biz evlendikten 3 yıl sonra bitti. (toplam kredi süresi 5 yıldı) Eşim evlendikten sonra bana kredi için hiçbir ödeme yapmadığını,krediyi babasının yatırdığını söylüyor ancak ben inanmıyorum.Belki bankaya parayı hep babası yatırmıştır ancak eminim kendisi de ödemiştir. Özetle tapusu şu an eşimin olan ancak abisinin kullandığı ve kredisinin %60'ı evliliğimiz esnasında ödenen ev üstünde benim herhangi bir hakkım varmıdır ? ( herhangi bir kira almıyoruz,kira sözleşmesi de yok)

  - Evlenmeden önce benim arabam vardı ve benim adıma kayıtlıydı. Evlendikten 2 yıl sonra bu arabayı sattım ve kaydı benim adıma olmak üzere yeni bir araba aldım. Sattığım araç ile yeni araç arasında ki farkı babam kredi çekerek bana verdi ve eft açıklamasına da " oğlumun araba alması için gönderilmiştir" yazıyor. Bu krediyi şu an babam adına ben ödüyorum ve benim üzerime kayıtlı. Eşimin bu araç üstünde herhangi bir hakkı varmıdır ? Eski aracımla,yeni aracım arasında ki fark kadar mı hak talep edebilir yoksa hiç bir hakkı yokmudur.

  - Eşimde çalıştığı için nafaka vermem gerekir mi ?

  Teşekkürler
Hazırlanıyor...
X