Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Vefat Öncesi Takas İle Alınan Taşınmaz

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Vefat Öncesi Takas İle Alınan Taşınmaz

Merhaba, izninizle merak ettiğim bir konuda yardımınızı rica ediyorum. Kardeşim babam vefat etmeden önce babamın sahibi olduğu 2 arsayı babamla birlikte takas karşılığı satıyor ve aynı gün kendi üzerine 2 daire alıyor. Bu olayın üzerinden ortalama 8-10 sene geçti ve şimdilerde benim herhangi bir hak sahibi olmadığımı iddia ediyor. Bu satış (takas) karşılığında herhangi bir para/giriş çıkış işlemi de yok. 2 arsa tapusu 3. bir şahısa veriliyor ve bu söz konusu 2 daire tapusu alınıyor. Bu konu ile ilgili ne gibi bir hak talebinde bulunabilirim? Teşekkürler ...

Muvazaalı şekilde el değiştiren taşınmazlar için tapu iptali ve yeniden tescili davası açabilirsiniz.

Muvazaalı şekilde el değiştiren taşınmazlar için açılacak iptal davası, zamanaşımı açısından herhangi bir hak düşürücü süreye tabi değildir. Muvazaa, tarafların gerçek iradeleri dışında ve üçüncü kişileri aldatmak amacıyla görünüşte geçerli ancak normalde hüküm ifade etmeyen bir sözleşme yapma konusunda anlaşmalarıdır.

Bu nedenle olası bir hak kaybı yaşanmaması açısından bir Avukata başvurmanız tavsiye olunur.
    Konu Av. Emre Heper tarafından (https://www.hukukforum.com/member/10-av-emre-heper Saat 10.02.2020, 07:46 ) değiştirilmiştir.
    Av. Emre Heper
    http://www.emreheper.av.tr

Yorum yap

Av. Emre Heper Nickli üyeden Alıntı Mesajı göster
      Muvazaalı şekilde el değiştiren taşınmazlar için tapu iptali ve yeniden tescili davası açabilirsiniz.

Muvazaalı şekilde el değiştiren taşınmazlar için açılacak iptal davası, zamanaşımı açısından herhangi bir hak düşürücü süreye tabi değildir. Muvazaa, tarafların gerçek iradeleri dışında ve üçüncü kişileri aldatmak amacıyla görünüşte geçerli ancak normalde hüküm ifade etmeyen bir sözleşme yapma konusunda anlaşmalarıdır.

Bu nedenle olası bir hak kaybı yaşanmaması açısından bir Avukata başvurmanız tavsiye olunur.
      Kardeşim evi aldığı kişinin hesabına evin parasını yatırmış, 2 ayrı kişiden 2 farklı daire alınmış. Muhtemelen danışıklı dövüş olayı, daireleri aldıktan 1 gün sonra da Babamın arsaları devretmişler. Babam vefat edene kadar geçen sürelerde de aldığı evlerin adreslerini açıklamaya ekleyerek yaklaşık 8-10 kere Babam' ın hesabına para transferinde bulunmuş ve bunları evi alırken Babam' dan aldığı borçlara istinaden ödediğini söylüyor. Bu sebepten dava açamayacağımı söylüyor. Profesyonellik alanı Miras Hukuku olmayan bir Avukat arkadaşıma danıştığımda bana "Dava açabiliriz ama mevcut durumda büyük olasılık elimize pek bir şey geçmez" dedi.

Kardeşim serbest ve sigortasız çalışan birisi ve kanunen kayıtlı bir gelir beyan edemiyor. Fakat dairelerin ödemesini ve dairelere istinaden Babam' dan aldığı borcun ödemesini yaptığını belgeleyebiliyor. Bu daireleri ona Babam' ın aldığını adım gibi biliyorum ama ispat edemiyorum ...

Yorum yap

Babanızın vefatından sonra bu dairelere karşılık babanız hesabına yatan paralar ne şekilde paylaşıldı?
        Av. Emre Heper
        http://www.emreheper.av.tr

Yorum yap

YUKARI ÇIK
        Hazırlanıyor...
        X