Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır

Collapse
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır

  Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

  İnsanlar öldükten sonra geriye kalan mal varlıklarına ve borçlarına miras adı verilmektedir. Ölen kişiye ait olan miras paylaşımıkonusunda yasal mevzuat bulunmaktadır. Fakat mirasçılar kendi aralarında anlaşarak mal paylaşımını yapabilirler. Bu paylaşım yapılırken karşılıklı olarak anlaşılması yeterlidir. Fakat anlaşma olmayan bir durum söz konusu olur ise bu defa devreye ilgili yasalar girer ve miras paylaşımı bu yasalara göre yapılır.
  Miras Paylaşımı Hakkı Olan Mirasçılar

  Miras paylaşımı nasıl yapılır konusunda bilinmesi gereken hususların başında mirasçıların kim olduğuyla ilgilidir. Söz konusu durum, ilgili yasada net olarak belirtilmiştir. Yasa belirtilen kişilerin haricindekilerin mirastan pay almalarına imkan yoktur.

  Bir kişinin mirasçılarını ifade etmek için kullanılabilecek en güzel tabir altsoyudur. Ölen bir kişinin mirasçıları, kendisinin altsoyudur. Bu çocukları ve torunları olabilir. Ölen kişinin anne ya da babasının mirasçı olabilmesi için ise altsoyunun olmaması gibi bir zorunluluk vardır.

  Mirasçılar konusu kademeli olarak ilerlemektedir. Öncelikle ölen kişinin çocukları mirasçıdır. Fakat bu çocuklardan birisi daha önce ölmüş ve geriye kendi çocuğu kalmış ise miras hakkı çocuğuna geçer. Böylece ölen kişinin torunu da mirastan pay almış olur. Böyle durumlarda çocukların ve geriye kalan tek torunun alacağı pay eşittir.
  Miras Paylaşımında Eşlerin Durumu

  Yukarıda mirasçıların genel durumu anlatılmıştır. Fakat bazı farklı durumlar da söz konusudur. Eğer ölen kişinin eşi hala hayatta ve mirastan pay istiyorsa hesaplamalar farklı şekilde yapılır. Bu hesaplamalar şu şekildedir:
  • Ölen kişinin çocukları ile eşi mirasçı olursa toplam mirasın %25’ini eş alır.
  • Ölen kişinin anne ve babası ile eşi mirasçı olursa toplam mirasın %50’si eşe verilir.
  • Ölen kişinin büyük anne ve büyük babası ile eşi mirasçı ise toplam mirasın %75’i eşe verilir.

  Yukarıda bahsedilen durumlara göre eşlerin mirastaki pay miktarının değişken olduğunu söylemek mümkündür.
  Miras Paylaşımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Miras paylaşımı nasıl yapılır konusun aslında basit bir konu gibi görünmesine rağmen dikkatli olunmadığında yanlışlıkların rahatlıkla yapılacağı bir konudur. Bundan dolayı verilen bilgiler dikkate alınarak paylaşımın yapılması çok büyük önem taşımaktadır.

  Kaynak ; https://aylingostericiler.av.tr/mira...-nasil-yapilir
  https://aylingostericiler.av.tr/images/aylin-imza.jpg
YUKARI ÇIK
Hazırlanıyor...
X