Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ölünce internet hesaplarınız ne olacak?

Collapse
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Ölünce internet hesaplarınız ne olacak?

  "Değerli yeğenime, internette poker ve bingo hesaplarıma erişim hakkını bırakıyorum. Büyük kuzenim de tüm iTunes kredilerimi alsın."

  Dijital mirasınızı kime bırakacağınızı düşündünüz mü?

  İnanması zor gelebilir ama dijital ortamdaki varlıklarımız her geçen gün artarken bunlara ilişkin bir vasiyet de düzenlememiz gerekebilir.

  Avukat Matthew Strain, müşterilerine şimdiden dijital mirasları konusunda tavsiyelerde bulunuyor ve vasiyetnamelere ekler düzenliyor.

  Strain, "her geçen gün daha fazla miktarda fotoğraf, müzik ve kitap internet ortamında depolanır oldu. Tümü dijital formatta. Dolayısıyla insanlar öldükten sonra bunlara ne olacağı sorusu da giderek daha fazla önem kazanıyor" diyor.

  Zira internetteki kimi dijital fotoğraf ya da videoların, uygulamaların duygusal olduğu kadar parasal değeri bulunduğu da muhakkak.

  Dijital mal varlıklarının sorumluluğunu üstlenmeyenlerin öldüklerinde bu varlıkları kaybetme hatta akrabalarına ödenmemiş fatura bırakması dahi mümkün.

  iCroak adlı internet sitesinde dijital malvarlıklarının öldükten sonra idare edilmesini isteyenlere özel hizmet veriliyor.

  Yılda 10 ila 15 İngiliz sterlini, yani 30 – 45 Türk lirası ya da tek seferlik 150 sterlin yani 430 Türk lirası karşılığı kullanıcılar malvarlıklarını kategorize ederek "koruyucu" ya da "vasi" hesaplar oluşturabiliyor.

  Koruyucu, vasi seçilen kişiye özel kullanıcı adı ve şifresi gönderiliyor.

  Bu kişi, dijital mirası ancak kendisini bu göreve atayan kişinin ölüm belgesi doğrulandığında görebilecek.

  Kuşkusuz kimilerinin ileride kimsenin görmesini istemeyeceği ya da onları utandırabilecek hesapları olabilir, iCroak bunun için de bir seçenek sunuyor ve öldüğünüzde tüm bilgilerinizin silinmesini sağlayabiliyor.

  Goldsmiths Üniversitesi'nin yürüttüğü bir araştırmaya göre İngilizler, 2,3 milyar sterlin değerinde müzik, film, uygulama ya da internet üyeliğine sahip.

  Aynı araştırma her 10 kişiden birinin şifrelerini vasiyetlerine eklediğini, yani yakınlarının dijital hazinelerine ulaşmasını istediğini gösteriyor.

  Kaynak: Milliyet
  Hiç kimse onu bulandırmadığı ve ihlal etmediği sürece hukuk, teneffüs ettiğimiz hava gibi görünmez ve tutulmaz bir şekilde etrafımızı kaplar. Hukuk ancak kaybettiğimizi anladığımız zaman değerinin farkına vardığımız sağlık gibi sezilmez bir şeydir.

  Pierre Calamanderi

 • #2
  bu konuda bir video

  Bu konuda
  http://www.bilisimhukuk.com/2010/03/...-kime-kalacak/

  adresinde bulunan sayın Av. Gökhan AHİ'nin yazısını okuyabilirsiniz ve sitedeki diğer benzer yazılara da mutlaka göz atabilirsiniz.

  Ayrıca
  http://televidyon.com/p/2638/dijital-miras-mumku-mu
  adresindeki Av. Serhat Koç'un Av. Ünsal Özmestik ile konu hakkındaki video sohbetini izleyip dinleyebilirsiniz.

  Bu videonun bir parçası olduğu Savunma Sanatı adındaki bilişim hukuku konulu hukuk muhabbet programının diğer bölümlerine:
  http://www.serhatkoc.com/?page=videolar
  adresinden de ulaşabilirsiniz.

  Yorum yap


  • #3
   İstediğiniz türde video indirme için Savefrom'u kullanın. Her türlü sitede kullanabileceğiniz Savefrom sitesinin video indirme özelliği ile pratik bir şekilde video indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir üyelik veya kayıt gerektirmeyen sistemi sayesinde tek yapmanız gereken beğendiğiniz video içeriğin linkini alarak site üzerindeki alana kopyalamak. İşte video indirme işlemini yapmak bu kadar basit ve pratik.
   SaveFrom.net, YouTube'dan mp3, mp4, SQ, HD, FullHD kalitesinde ve ayrıca çok çeşitli biçimlerde YouTube'dan video ve müzik indirmenin en hızlı yolunu sunar. Şimdiye kadar denediğiniz en kullanışlı YouTube video indiricisi!

   Yorum yap

   YUKARI ÇIK
   Hazırlanıyor...
   X