Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İlamsız İcra Takibi Nasıl Yapılır

Collapse
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • İlamsız İcra Takibi Nasıl Yapılır

  İlamsız icra takibi para ve teminat alacakları için öngörülen bir takip çeşididir. İlamsız icrada alacak bir mahkeme ilamına bağlanmamış veya rehin ile temin edilmemiştir. Şayet alacak bir kambiyo senedine bağlanmış ise bu durumda ilamsız icra takibi yerine kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla takip yapılabilecektir. İlamsız icra takibi (genel haciz yolu ile takip) alacaklının icra dairesine takip talebi başvurusu ile başlayacaktır. İcra takibinde görevli merci icra dairesidir. Alacağın miktarı ya da değeri bakımından bir ayrım bulunmamakla beraber tüm ilamsız icra takiplerinde icra daireleri görevlidir. Alacaklı takip talebini görevli icra dairesine yazılı, sözlü ya da elektronik ortam aracılığı ile yapma hakkına sahiptir.


  Alacaklının takip talebiyle başlayan icra takibinde icra dairesi kanunda öngörülen şartların gerçekleşmiş olması halinde borçlunun adresine bir ödeme emri gönderir. Ödeme emrinin takip talebine uygun olarak düzenlenmesi şarttır. Ödeme emrinde ilk olarak “alacak miktarı” ve “alacağın dayanağı” gösterilir. Bu ibarelerin ödeme emrinde yazmasının sebebi ise borçlunun ödeme emrine itiraz edip etmeyeceğine karar verebilmesidir.
  İlamsız İcra Takibine İtiraz  Ödeme emrini tebellüğ eden borçlunun ödeme emrine 7 gün içerisinde itiraz etme hakkı vardır. Kanunda öngörülen bu süre kesin süredir. Borçlu kendisine tebliğ edilen ödeme emrine borcun doğmamış olduğu, borcun zamanaşımına uğrağı, imzanın kendisine ait olmadığı, borcun vadesinin gelmediği gibi sebeplerle itiraz edebilir. Ancak bu itirazın tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde yapılması şarttır. Ödeme emrine itiraz ödeme emrinin gönderildiği icra dairesine yapılır. Şayet borçlu icra dairesinin bulunduğu şehirde değilse bu halde bulunduğu şehirdeki nöbetçi icra müdürlüğüne itirazını iletebilecek ve bu evrak muhabere yolu ile yetkili icra müdürlüğüne gönderilecektir.


  Kural olarak borçlu kendisine tebliğ edilen ödeme emrine 7 gün içerisinde itiraz etmek zorunda ise de bazı hallerde borçlu kusuru olmaksızın bu süreyi kaçırabilir. Bu halde ise borçlunun mağdur edilmesi, tekrar ödeme emrine itiraz etme hakkının bulunmaması hukuka uygun olmayacaktır. Bu sebeple “gecikmiş itiraz” kurumu kanunda düzenleme bulmuştur.

  Kaynak : https://aylingostericiler.av.tr/ilam...-nasil-yapilir
  https://aylingostericiler.av.tr/images/aylin-imza.jpg
YUKARI ÇIK
Hazırlanıyor...
X