Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bilmeyerek dolandırıcılığa alet edildim

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Bilmeyerek dolandırıcılığa alet edildim

Merhaba değerli katılımcılar. Başıma gelen bir olayı kısaca özetlemek istiyorum.
    Türkiye'nin en büyük iki webmaster forumu olan wmaraci ve r10 gibi sitelerde yapılan bir işi yapmaya başladım. Bu komisyon karşılığı cebe havaledir. Ki toplamda 200 bine yakın üyesi bulunan bu sitelerde, bu işi aleni bir şekilde yapan onlarca insan var ve bu siteler, vergisini ödeyen yasal sitelerdir. Maddeler halinde devamını özetleyecek olursam;
    - Bir kişi benimle whatsapp üzerinden iletişime geçiyor ve ilanımı gördüğünü ve kendisinin banka hesabı kullanamadığı için, bana müşterilerinden gelecek parayı komisyonumu alarak kalan kısmını kendisine cebe havale şeklinde göndermemi istiyor. Ben işi kabul ediyorum.
    - Şahıs müşterim dediği kişileri maalesef ki köpek satıyorum diye dolandırıyor ve ödemeleri benim hesabıma göndertiyor. Ki benim dolandırdığından hiçbir haberim yok gelen parayı müşterileri gönderiyor zannediyorum ve komisyonumu alıp, buna verdiği numaralar üzerinden ya da cebe havale limiti dolması halinde tanıdıklarıma cebe havale yaparak şifresini buna veriyorum. Kendi verdiği nolar üzerine 5-6 kez gönderdiğim de oldu ve burada tc de kullanıldı.
    - Dolandırıcı kişi benimle whatsapp üzerinden iletişim kurduğu numaralardan aynı zamanda dolandırdığı insanlarla da kuruyor. Ve aynı numaralarla köpek satış sitesinde üyeliği var. Yani mağdurlarla hiçbir şekilde iletişimim olmadı. En son olarak bir bayan faceden beni bulup, adımı ve şehrimi söyleyip sizmisiniz savcılığa gideceğiz diyor. Ben adımı soyadımı ve şehrimi söylemesine rağmen, aklıma kendim hiç gelmediği için direk, "kardeşim savcılığa gidin devlet 2 günde bulur" diyorum. Sonra kadının verdiği noya bakınca işlem yaptığım kişi olduğunu anlıyorum.
    Bunun ardından hakkımda hiçbir şikayet dahi yokken (bildiğim), hemen bu kişiye yazıyorum. İnsanları dolandırmışsın vs, insanların mağduriyetini gider yaptığın suç diyorum. Şahıs önce benim kedi köpekle işim olmaz dese de, ben köpek satış sitesinde kayıtlı profilini gösterince, inkar edemiyor ve beni engelliyor. Ki bu esnada bana, seninle ortaktık bilerek yaptın dahi demiyor. Önce inkar ediyor ben ispat edince beni engelliyor.
    Yine hakkımda bildiğim bir şikayet yokken dahi ben insanları dolandırdığı siteye üye olup, oradan mesaj atıyorum. Aynı zamanda site sahibine mail atıp, "Bu kişi dolandırıcıdır. İP bilgileri vs ne varsa savcılık yakında isteyecektir saklayın" diyor bir çaba gösteriyorum.
    Ardından cebe havale işlemi yapan insanların bulunduğu siteye şikayet konusu açıp, oradan insanları uyarıyorum. Ki hala hakkımda bildiğim bir şikayet yok.
    Bu süreçten sonra, hakkımda şikayetler başlıyor. Şuan 3-4 şikayet var ve tutarlar 400-700 arası değişmekte. Dediğim gibi mağdurlarla hiçbir iletişimim olmadı.
    Bu şahsa gönderdiğim cebe havalelerin hangi tc ile hangi atmden çekildiğini savcılık talebiyle bankalardan öğrenmek mümkündür.
    Hakkımda nihayetinde bulunduğum ilin 3. ağır ceza mahkemesinde, dava açılmasına karar verilmiş. Mahkeme tarihi falan yazmıyor sadece 24.03 te açıldığı ve sanık olduğum yazılmış. Kardeşimde tanık olarak yazılmış.
    Zaten whatsapp görüşmeleri beni doğrular nitelikte. Ki mağdurlarda yine diyorum benimle hiçbir şekilde irtibata geçmemişler. Şahsa cebe havale yaptığım numara ile irtibatta olup dolandırılmışlar. Bu durumda ben ceza alır mıyım? Şikayet olmamasına rağmen kişinin dolandırıcı olduğunu öğrenir öğrenmez bir çaba gösterdim ve mağdurlarla zaten irtibatım yok. Muhtemelen şahıs benimle aynı şehirde dahi değildir. Emniyete verdiğim 3 numaraya baktıklarında bana, zaten numaraların ikisi üzerinden dolandırıcılık çıkıyor dedi memur. Lütfen bu konu hakkında bilgi verir misiniz ne yapacağımı şaşırmış durumdayım ve avukat tutacak maddi imkana da sahip değilim.
    Ki mantıken aldığım komisyona göre ben bu kişiyle ortak iş yapmam da mümkün değil. Örneğin 700 tl için 50-150 arası komisyon almışlığım vardır ve ifadem de bunu bir hizmet olarak sunduğumu, internet üzerinden iş yaptığımı söyledim. Bu kişiyle 50-100-150 tl için ortak olup aklı başında kimse kendi açık kimliğinin yer aldığı banka hesabını zaten kullandırtmaz.

ÇOK UZUN OLDU HAKKINIZI HELAL EDİN AMA NE YAPACAĞIMI BİLEMEDİĞİM VE AVUKAT TUTAMADIĞIM İÇİN BURADAN BİLGİ ALMAK İSTEDİM ALLAH RIZASI İÇİN YARDIMCI OLUN
Hazırlanıyor...
X