Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İstimlak mağduriyeti

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• İstimlak mağduriyeti

1989 yılında İstanbul Selimpaşa'da satın almış olduğum 510 metrekarelik bahçeli dublex evimin 1992 yılında kat mülkiyeti tapusunu yine 510 metrekare olarak aldım. Şu anda depremden zarar görmüş olduğu için evime tadilat yapmak yada evimi yeniden yapmak istiyorum. Belediyeye bu konuda başvurduğumda arsamın 400 metrekareye indirilip arsamın 100 metrekaresinin yol ve yeşil alan için ayrılmış olduğunu öğrendim. Belediyeden bana 1983 yılında yani ben arsa ve evi almadan 6 yıl önce; bu imar planının yapılmış olduğu söylendi. benimle aynı durumda olan 4 arsa ve ev mevcut. Yan tarafımdaki ev satıldı ve eşdeğer arsanın 100 metrekaresi yeni tapuda eksik yazıldı. Ama arsanın ne yeni ne de eski sahibine herhangi bir bedel ödenmedi. Belediye bana şu anda tadilat yapacaksan yol ve yeşil alan için ayrılmış arsamı terk etmem gerektiğini söylüyor. Eğer 1983 yılında bu plan yapıldıysa;neden
    benim 1989 da evi alırken veya 1992 yılında kat mülkiyeti alırken durumdan haberim olmadı. Bu sebeplerden dolayı mağdur olduğumu düşünüyorum. Yol gösterecek arkadaşlar olursa sevinirim.Herkese teşekkür ederim.

Arsa ÇAPLI olarak tapuya bağlanmış,ruhsatlı inşaat için hertürlü izni verilmiş bir mülkte ,kamulaştırma yapılmadan tapusundaki m2 miktarının tek taraflı olarak değiştirilemeyeceğidir.Öncesinde yapılan imar planı varsa NEDEN RUHSAT VERİLMİŞ?

Yorum yap

İstimlak Kararı Verilen Mülk Satılır mı?
      Bu konuyu bir örnek ile açıklayacak olursak örneğin, bir tarlaya sahipsiniz ve bu tarlayı satmak istiyorsunuz. Ancak bir süre önce karayolları genel müdürlüğü tarlanızın bir kısmını istimlak ederek yol çalışmasına dahil etmiş ve şimdi de alıcılar tarlanızın üzerinde istimlak kararı var diye satın almaktan vazgeçtiler.

Öncelikle belirtmek isterim ki bir taşınmaz mülk için istimlak kararı verildiği taktirde bu husus tapuya şerh olur. Fakat bu örneklediğimiz olayda bir kısmi istimlak işlemi söz konusudur. İstimlak edilen kısım yola dahil olmuş ve sizin parselinizden ayrılmıştır ve geriye kalan kısım sizin malınız olmaya devam etmektedir. Böyle bir durum karşısında dolayısıyla sizin parseliniz üzerinde kalan kısım için kamulaştırma kaydının kaldırılması gerekmektedir.

Bu bahsettiğimiz işlem için öncelikle tapu idaresi tarafına talepte bulunun. Çünkü söz konusu istimlak işlemi tamamlandığı halde kaydın tapu kütüğü üzerinde kalmış olması gibi bir ihtimalin sonucu olabilir. Kamulaştırma kararının tapu tarafına bildirilmesinin ardından gelen altı ay içerisinde bu konu ile ilgili dava açıldığını gösterir ve bu bilgi tapu müdürlüğüne ibraz edilmediği hallerde ise tapu şerhinin kendiliğinden otomatik olarak kalkması gerekmektedir.

Bu işlemi tapu tarafından sağlayamadığınız durumda ise bir diğer seçenek olan Karayolları Genel Müdürlüğü ile işinizi halletmeniz gerekir. Bu müdürlüğe başvuruda bulunup, istimlak kaydının kaldırılması için gerekli olan yazının tapu genel müdürlüğü tarafına iletilmesini sağlamanız gerekmektedir. Eğer bu yol ile de başarılı olamaz iseniz son çare olarak işiniz mahkemeye kalacaktır. Ancak bir taşınmaz mülk üzerinde istimlak işlemine dair bir kayıt bulunması için öncelikle kamulaştırma kararı alınması zorunludur. Sizin kalan parselin üzerinde kamulaştırma kararı bulunmayacağına göre mahkeme kararı vasıtası ile bu kaydın kaldırılması gerekmektedir.

Bunların yanı sıra küçük bir ihtimal dahilinde sizin parseliniz için yeniden bir istimlak kararı verildi ise bunun için de sizin tarafınıza bildirimde bulunmaları ve uzlaşma için komisyona davet etmeleri gerekmektedir. Bu gibi durumlar karşılaşmanız halinde örneklendirdiğimiz şekilde tapu tarafından ya da istimlak kararı çıkarılan bakanlık tarafından bu sorunları çözebilirsiniz.
      kaynak istimlak kararı verilen mülk

Yorum yap

Hazırlanıyor...
      X