Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur

Collapse
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur

  Kira sözleşmesinin ilk bölümünde kiralanan şeyi cinsi, taşınmaz ise kiralananın adresi, mülk sahibi ile kiralayanın kişisel bilgileri (isim, tc kimlik numarası, adres vb), kira sözleşmesi belirli süreli yapılmış ise sözleşmenin başlangıç ve bitiş tarihi ve sözleşme konusu kira bedeli açıkça belirtilir.

  Kiralama işlemi ile birlikte kiralanan şeye ait ya da ondan ayrılamaz parçalar üzerinde de tasarruf hakkına sahip olursunuz. Ancak kiralama işlemiyle bunlar sizin mülkiyetinize geçmez. Bu sebeple herhangi bir hak kaybı yaşanmaması adına bu demirbaşların sözleşme tarihi itibari ile neler olduğu ve durumlarının nasıl olduğu ( örneğin bozuk ya da kırıksa sözleşmede açıkça belirtilmelidir) sözleşmenin ikinci bölümünde açıkça yazılması gerekmektedir.

  Yukarıda sayılmış olan iki bölümün ardından ise kira sözleşmesi ile ilgili genel bilgilerin bulunması gerekir. Kiralanan içerisinde tadilatların kimler tarafından yapılacağı, yapılacak masraflarda kimlerin sorumlu olacağı, kiranın nasıl yatırılacağı, banka havalesi ile yatırılacaksa hangi banka aracılığı ve kimin hesabına yatırılacağı bu bölümde yazılır. Ayrıca kira sözleşmesinde depozitonun hangi şartlarda ve ne zaman geri ödeneceği de açıkça yazılmalıdır.

  Kira sözleşmesi tek nüsha halinde yapılmamalıdır. Sözleşmeler birbirinin aynısı olacak şekilde iki nüsha halinde düzenlenmeli ve bu her iki nüsha da kiraya veren ve kiralayan tarafından imzalanmalıdır. İki nüsha halinde hazırlanan sözleşmelerden birisini kiraya veren diğerini ise kiralayan teslim almalı ve mutlaka saklamalıdır.

  Her ne kadar matbu şekilde hazırlanmış kira sözleşmeleri olsa da tarafların bu kira sözleşmesine bağlı olması şart değildir. Taraflar kendileri bir sözleşme hazırlayabileceği gibi matbu olarak hazırlanmış bu sözleşmelerde değişiklik ya da sözleşmelere ekleme yapmak suretiyle kendi kira sözleşmelerini de oluşturabilirler.

  https://bursahukukburolari.com/kira-...il-doldurulur/
  https://aylingostericiler.av.tr/images/aylin-imza.jpg
YUKARI ÇIK
Hazırlanıyor...
X