Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Haberbedava.com gelecek yıl en iyi 20 haber sitesinden biri olacak

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Haberbedava.com gelecek yıl en iyi 20 haber sitesinden biri olacak

  Haberbedava.com gelecek yıl en iyi 20 haber sitesinden biri olacak
  Eski mezunlarımızdan Serhat Ramay haberbedava.com’un kuruluş hikayesini anlattı. Serhat Ramay ile aynı zamanda internet gazeteciliğinin dününü ve bugününü konuştuk.

  Atatürk Üniversitesi’nden ne zaman mezun oldunuz ve haberbedava.com sitesini ne zaman kurdunuz?
  Üniversite 2008 yılında bitti. Harika yıllardı. Hala Erzurum’u büyük bir minnetle anarım. Ardından 2016 yılına kadar internet işleri yaptım. Bunlar genelde editörlüktü. 2016 yılının sanırım sıcak bir haziran akşamında da haberbedava.com adlı haber sitemizi kurmaya karar verdik.
  Nasıl verildi bu karar?
  Her şey çok çabuk oldu. Kısa bir özet yapayım. Mezun olduktan sora yaklaşık 3 buçuk yıl Eurosport’un internet sitesinde çalıştım. Oranın kuruluşunda ben de vardım. Her şey sıfırdan başladı. Sonra orayı bıraktım ve superhaber diye bir internet sitesi kurdum. Elbette sahibi ben değildim. Bir patronum vardı. Orada da 2 yıldan uzun bir süre çalıştım. Superhaber’i geçmişte edindiğim tecrübelerle bizzat kurdum ve yönettim.
  Neden internet? Ana akım medyada çalışmayı düşünmediniz mi? Sabah ya da Hürriyet gibi bir gazete mesela.
  ‘HEPİNİZ GELECEKTE İNTERNET GAZETECİSİ OLACAKSINIZ. KAÇINILMAZ OLAN BUDUR’

  Önce şunu söyleyeyim hepiniz birer internet gazetecisi olacaksınız gelecekte, kaçınılmaz olan budur. Bu Sabah gazetesi olmayacak sabah.com.tr olacak. Bundan 10 yıl önce olsaydı geleneksel gazetecilik karşısında internet gazeteciliği diye bir başlık açabilir bunu tartışabilirdik ama bunun için artık çok geç.
  Para var mı bu işte peki? Nasıl para kazanabiliriz biz mezunlara biraz tüyo verir misiniz?
  Şöyle anlatayım. Bugün haber 7 adlı haber sitesi gelirleriyle kocaman bir televizyon kanalı olan kanal7’yi finanse ediyor. Yani kanal7 varlığını haber7’ye borçlu.
  Biraz da dünyada ve Türkiye’de internetin gelişimini anlatır mısınız?
  Olayı 2. Dünya Savaşı’nın o debdebeli yıllarına kadar getirebilir bu işin babasının ünlü matematik dehası Alan Turing olduğunu söyleyebiliriz. Onun en büyük hayali makinelere sorulan sorulardan yanıtların alına bilmesiydi. Düşünen makine bir bakıma. Ama biz şimdilik bu kadar gerilere gitmeyelim, derinlere dalmayalım. Şöyle özetleyeyim.
  Sovyet Rusya çöktüğünde ABD interneti kamulaştırmaya karar verdi! Tehlike geçmişti.
  93’te Beyaz Saray internete bağlandı.
  94’te amazon’da ilk kitap siparişi verildi. Burası çok önemli. Duygusal bir yakınlık hissediyorum bu bilgiyle aramda.
  95’te yahoo’da ilk arama yapıldı.
  ve 95’te New York Times internetten yayın yapmaya başladı.

  TÜRKİYE’DE İNTERNET GAZETECİLİĞİNİN SERÜVENİ
  Türkiye’de bazı denemeler olsa da Milliyet’in atılımını öncü sayabiliriz. Başkaları gibi sadece başlıkları değil de gazetenin tüm içeriğini internetten yayınladığında yıl 1996’ydı. İnternetteki en geniş Türkçe içerik Milliyet’indi. Onu tabii Hürriyet, Sabah izledi.
  İşte o yıllarda yayın hayatına başlayan Hürriyet ve Milliyet’i bugün yaklaşık 15 milyon kişi ziyaret ediyor. Türkiye’nin en güçlü iki sitesi oldular. Ama tabii 90’larda internet gazeteciliğiyle ilgili atılımlar son derece cılız ve ürkekti. Parayla satmak varken neden bedavaya verelim diye düşünüyordu gazete patronları herhalde.
  İnternet gazeteciliği bugünkü anlamıyla ne zaman başladı?
  Haberleri bedava verelim mi gibi reaksiyoner düşüncelerle günler, aylar, yıllar geçerken 2001 krizi, yani Ahmet Necdet Sezer’in Bülent Ecevit’e fırlattığı o anayasa kitapçığı tam anlamıyla internet gazeteciliği için bir sıçrama anı oluverdi. O krizle birlikte işsiz kalan binlerce gazeteci şansını internette denemeye karar verdi ve bugünlere geldik.
  Türkiye’de internetin en özgün markası olarak Habertürk’ten bahsetmek gerekir. Sanıyorum Ufuk Güldemir siteyi 1999 yılında kurmuştu. 2001 krizinin parlattığı site kısa zamanda çok popüler oldu. Analizler, flaş haberler, özgün içerik ve fırlama gazetecilik. Kısa sürede Ufuk Güldemir elde ettiği büyük kazançla bir de televizyon kurdu. 2007’de vefatına kadar da çok ses getiren haberlere imza attılar.
  Bir gün gerçekten kağıda basılı gazeteler kapanacak mı? Ortadan kalkacak mı?
  Gazetelerin internet siteleriyle yarışabilmelerinin tek yolu var, ya da var idi. Derin, etraflı, işin uzmanı tarafından yazılmış güçlü analizler basmak. Bunu Avrupa medyası fark etti ve long story diye bir şey icat etti. Gazetelerin hafta sonu eklerinde karşılaşıyoruz bu long story’lerle. Konu ne olursa olsun, o konunun en büyük uzmanına yazdırılan makaleler bunlar. Bir tür romancık. Novella da diyebiliriz. Amerikalı ve Avrupalılar uzun yolculuklarında telefonlarından kindle’larından bu güzelim makaleleri okuyorlar.
  Türkiye’de biliyorsunuz ne kadar kısa olursa o kadar iyidir. Dolayısıyla Türkiye için kaçınılmaz son, kağıda basılı gazetelerin kapanmasıdır. Bunun için tarih veremem. Ama şunu söyleyebilirim. Hepiniz birer internet gazetecisi olacaksınız gelecekte. Kaçınılmaz olan budur.
  En çok satan Hürriyet internette de çok başarılı? İki kulvarda da nasıl başarılı olabildi?
  Her şeye rağmen Hürriyet gazetesinin birinci sayfası, Türkiye’de yapılan en iyi birinci sayfadır. Bu daima böyledir. Onun için koyu siyasetle hafif meşrep haberciliğin mükemmel bir karışımı diyebilirim. Neden en iyidir çünkü Hürriyet her zaman satar ve her zaman tartışılır. İlber Ortaylı da kendinden bir şeyler bulabilir 1 birinci sayfada Asena Erkin ya da Nihat Doğan da. İşte olay budur. Biraz Bild tarzı aslında.
  Radikal kültürel takıldı satamadı. Cumhuriyet siyasete boğuldu battı.
  Milliyet gündelik siyasi haberlerin boğuculuğunu uzun süre hafta sonu ekleriyle dengelemeye çalıştı.
  Bu arada Yeni Akit’in ya da Star gazetesinin tam karşısına konumlayabileceğimiz bir Sözcü gerçeği var. Plan son derece başarılı ilerledi. Sözcü çok başarılı bir gazete oldu. Tabii bu ‘başarı’ kelimesini satış rakamları, tartışılır olmak anlamlarında kullanıyorum.
  Ancak buna rağmen Star ya da Yeni Şafak bir türlü itibar elde edemedi. Bir gazetecilik yapma biçimi geliştiremedi. Fakat son zamanlarda Yeni Şafak’ın ciddi atılımları var. İnternet işini büyük oranda kavradılar. Ve her gün okuduğum köşe yazarları var.
  Bir zamanlar Vatan gazetesi vardı. Hürriyet’in başarılı bir taklidiydi. Sanırım 250 binleri zorladığı zamanlar oldu. Ama onların da nefesleri yetmedi.
  İnternet gazeteciliği için son olarak neler söylersiniz?
  İyi başlıklar atınız efendim. Bir habere iyi bir başlık atmak, bir şairin iyi bir dize yazması gibidir. Birinden hoşlandığınızı anladığınız o ilk an gibidir… ama eğer bir gazeteci ya da editörseniz iyi bir başlık atmak tüm bunların toplamından daha iyi bir şeydir.
  İnternet gazeteciliğinin en önemli unsuru başlık atmak mı?
  Elbette hayır. Bu 10 yıl öncesinin doğruları. Bugün artık bir internet sitesiyle okuyucunun arasında Google var. Google’nın örümcekleri, arama robotları. Haberinizi önce onlara sevdirmelisiniz. Google sizin sitesini tarayıp sevecek ki ön sırada çıkartıp size trafik göndersin. Ama bunun sırlarını başka bir röportajda anlatırım artık.
  Haberbedava.com sitesindeki amacınız ne tür bir gazetecilik?
  Hızlı, elbette hız çok önemli internet gazeteciliği için. Özgün içerik üretmek. Örneğin İlhami Işık’ın Star gazetesine transferini ilk biz duyurduk. Magazin hakkında üretilen özel içeriğin çok büyük geri dönüşleri oluyor. Elbette spor da aynı şekilde. Haberbedava.com kodlarıyla, tasarımıyla özel bir site. Hızlı çalışan bir site. Özel içeriğe örnek olarak da şu haberi verebiliriz: Yıldıray Oğur ortaladı, İlhami Işık golü attı! Sözcü kendi manşetiyle rezil oldu. Köşe yazarları, konusunda uzman editörleriyle haberbedava, çok yakın bir zamanda Türkiye’nin en iyi 20 haber sitesinin arasına ismini yazdırmayı planlıyor.
  En büyük teşekkür yayın danışmanımız Hakan Temiztürk’e. Habercilik konusundaki yönlendirmeleri, uyarıları, eleştiri ve katkılarıyla haberbedava.com’a büyük katkı sağlıyor. Hakkını hiçbir zaman ödeyemeyiz sanıyorum. Projede büyük emeği geçen ve hiç bir yardım talebimizi geri çevirmeyen Uğur Yavuz hocama da çok teşekkür ediyorum. Tasarımımız, teknolojik altyapımız için Yusuf Akdeniz’e buradan bir kez daha teşekkür etmek isterim. Az kahrımızı çekmedi. Bu arada özellikle Atatürk Üniversitesi öğrencileri bizi takip etsin. Yaptıklarımızı neden yaptığımızı anlamaya çalışsın. Çalışmak isterlerse de bizimle arasınlar, bize ulaşsınlar. Kapımız açık.

  Kaynak: http://gazete.atauni.edu.tr/index.ph...n-biri-olacak/
Hazırlanıyor...
X