Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bazı hukuk forum siteleri neden T.C. kimlik no talep ediyor?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Bazı hukuk forum siteleri neden T.C. kimlik no talep ediyor?

Merhaba,

Bu foruma bir yakınımın ricası üzerine kendisinin büyük bir firma ile yaşadığı bir sorunla ilgili akıl danışmak için yeni üye oldum. Aynı konuda soru sorabileceğimiz teknoloji ve hukuk site ve forumlarını araştırırken buranın yanısıra isimleri öne çıkan iki site daha olan Hukuki.NET ve Türk Hukuk Sitesi forumlarını keşfettim. Soracaklarımızı da mümkün olduğunca geniş bir kitleye danışabilmek faydalı olacağından, oralara da kayıt olayım dedim.

Nitekim, her iki site de T.C. kimlik no istiyor. Devlet kurumları, mali teşebbüsler ve altyapı cinsi hizmetler veren, yerleşik ve adı-sanı belli işletmeler haricinde böyle kimlik no talep eden, hele forum cinsi bir siteye ilk defa rastlıyorum.

Hadi avukat, müşavir gibi mesleki statüsünü lanse etmek ve/veya siteden ticari maksatlarla da istifade etmek isteyen kullanıcıların doğrulanması için mevzuata uygun bir biçimde benzer bilgiler toplanmasını anlayabiliyorum. Ama bunlar haricinde sadece genel akıl danışmak için üye olacak sıradan vatandaşlardan bu bilgilerin talep edilmesinin mantığı nedir acaba? Bazı siteler istismarı önlemek için cep telefonu zorunluluğu getiriyor, o da bilhassa Türkiye'de gerekirse yasal takip imkanı zaten yeterince veriyor.

Belki ben konuda hassas davranıyorum ama asıl akıl danışmak için kayıt olduğum mevzu da tesadüfen kimlik bilgilerinin izinsiz kullanımı ile ilgili olduğundan durum bana biraz ters geldi. Neticede diğer o iki siteye de üye olmadım. Yine de yazık, zira eminim oradan da soracaklarıma faydalı katkılarda bulunacak insanlar mutlaka vardır.

Bu arada bu vesileyle kurucu ve yönetici arkadaşlara, siteye katkısı bulunan herkese böyle faydalı bir teşebbüsten dolayı teşekkür ederim.
Hazırlanıyor...
X