Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İşveren Tarafından Haklı Fesih Sonucu İşten Çıkarıldım, Tazminat Hakkım Var Mı?

Collapse
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • İşveren Tarafından Haklı Fesih Sonucu İşten Çıkarıldım, Tazminat Hakkım Var Mı?

  Merhabalar,

  Özel bir şirkette, müşteri hizmetleri departmanında gelen çağrı biriminde 2,5 sene çalıştım. İşveren tarafından haklı fesih ile iş akdim feshedildi. Gerekçe olarak da İş Kanunu 25. maddesinde yer alan sebepler gösterildi. İşçinin yapması gereken ödevi hatırlatılmasına rağmen yapmaması sebebiyle tek taraflı fesih işlemi yapıldı. Burada sorum şu ki; işten çıkarıldığım için kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarım var mı?

  Açıklamak gerekirse; son 1 ay içerisinde toplamda 3 kez farklı sebeplerden hakkımda tutanak tutuldu ve bunlara imza attım. İlk 2 tutanak insan kaynakları tarafından disiplin kuruluna sevk edilmeme sevk edilmeme sebep oldu ve ikisi de kınama cezası ile dönüş yaparak "bir daha şirket kural ve prosedürlerine aykırı davranış sergilemeyeceğime söz veriyorum." cümlesini yazarak kınama cezalarını imzalamamla sonuçlandı. Son tutanak ise disiplin kurulundan iş akdi feshi ile çıktı. Bu tutanaklarla ilgili olarak söyleyebileceğim şudur ki; aynı ve benzer davranışlardan hakkında tutanak tutulan onlarca personel daha var ancak yalnızca ben disiplin kuruluna sevk edildim. Ek olarak 2,5 senelik çalışma dönemim boyunda bunlar dışında 4 tutanağım daha olmasına rağmen (bazıları aynı sebepten) disiplin kuruluna sevk edilmemiştim. Disiplin kuruluna gönderilen son 3 tutanağın hepsi son 1 ay içerisinde geldi ki bu biraz art niyet var hissi yarattı.

  Son olarak, kınama cezasına yazdığım o yazıyı 2 kez yazmam ve sonrasında disiplin kuruluna gönderilen üçüncü bir tutanak olması, iş sözleşmem gereği uyarı veya kınama cezasıyla sonuçlanamaz, direkt olarak iş akdi feshine sebep olur. Bununla beraber ben bu yazıların ikisini de ağustos ayında yazmama ve üçüncü tutanak da bu tarihten sonra gelmesine rağmen, üçüncü tutanağa sebep olan davranış nisan ayında gerçekleşti.

  Son belirttiğim konuyu ve benimle aynı veya benzer davranışları sergileyen ve bu durum tutanak altına alınan ancak disiplin kuruluna sevk edilmeyen personelleri kanıtlamam mümkün ancak bunları ispat edecek belgeler işveren tarafında insan kaynakları departmanında arşivlenmekte, yani benim sahip olduğum belge yok. İş yerinden şahit bulmam da imkansız. Bu durumda avukat veya ara bulucu ile görüşmeden, iş mahkemesine başvurmadan önce dikkat etmem gereken ve bilmem gereken şeyler nelerdir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
YUKARI ÇIK
Hazırlanıyor...
X