Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yardımcı olun lütfeb

Collapse
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Yardımcı olun lütfeb

  OLAY (B) Belediyesi, 10.03.2016 tarihinde aldığı kararla, şehrin en işlek caddesinin üzerinde ve (İ) devlet ilkokulunun bulunduğu kavşakta bir yaya üstgeçidi inşa ettirmiştir. Üstgeçidin tamamlanmasından sonra yaya akışının yoğunluğunu dikkate alarak üstgeçidin iki yanına otobüs durağı yapmış, ilk okul tarafında üst geçidin ayaklarının bulunduğu dört metre genişliğindeki kaldırımın iki metrelik kısmına bir büfe ve otobüs bilet gişesi kurulmasına karar verilerek, büfe inşa edilmiş ve işletilmesi konusunda da (K)’ye usulüne uygun 3 yıl süreli ruhsat verilmiştir. Bu arada, büfenin yapımı sırasında, yoldan geçen (Y), inşaattan düşen kalas parçası sebebiyle sağ kulağını kaybetmiştir. Yine üstgeçit inşaatı sırasında, kazı sebebiyle okul duvarının dibinde çatlamalar olmuş ve Valilikçe okul derhal boşaltılmıştır. Öte yandan aynı kaldırım üzerinde bir kırtasiye dükkânı olan (D), büfe inşaatı sebebiyle kaldırımın çok dar hale geldiğinden yayaların gelip geçmelerinin önemli ölçüde zorlaştığını; otobüs durağında oluşan kalabalık sebebiyle dükkanlarının gözükmediğini ve bu nedenle müşteri kaybına uğradığını ileri sürerek, (K)’ye verilen işletme ruhsatının iptalini ve büfenin kaldırılmasını Belediyeden talep etmiştir.

  SORULAR Soru 1-a) Olayda söz edilen İlkokulun bağlı bulunduğu idare ile Belediyenin Türk İdarî teşkilatı içindeki yerini belirleyiniz? b) Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki hukukî ilişkinin mahiyeti nedir açıklayınız?

  Soru 2- a) Belediyenin üstgeçit yapma faaliyeti ve ilkokulda yürütülen faaliyet, idarenin ne tür faaliyetleri içinde yer almaktadır, bu faaliyetlere hâkim olan temel ilkeleri de açıklayarak yazınız? b) Söz konusu okul, özel ilkokul olsaydı, vereceğiniz cevap değişir miydi neden, gerekçeli olarak yazınız? c) Valilikçe ilkokulun boşaltılması, idarenin hangi tür faaliyeti içinde yer almaktadır? Bu faaliyetin niteliğini ve özelliklerini yazınız?

  Soru 3- a) Olayda geçen üstgeçit, kaldırım, ilkokul binası, idarenin ne tür mallarındandır, kişilerin bunlardan yararlanma şartlarını da yazarak açıklayınız? b) Kaldırım üzerinde, büfe işletme, nasıl bir kullanımdır, şartlarını da yazarak açıklayınız?

  Soru 4- a) Olayda söz konusu edilen “işletme ruhsatı” verme işleminin hukukî niteliği ve türü hakkında bilgi veriniz? b) D’nin başvurusu üzerine Belediye, işletme ruhsatını hukuken kaldırabilir mi tartışınız?

  Soru 5- a) Y, uğradığı zararın tazminini isterse, kimden isteyecek ve hangi hukuki sebeplere dayanacaktır, gerekçeli olarak açıklayınız?
YUKARI ÇIK
Hazırlanıyor...
X