Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen araçlar

Collapse
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen araçlar

  Öncelikle herkese merhabalar, konuyu açtığım yerin doğruluğu konusunda gerçekten emin değilim ancak mevzuat ile alakalı olduğu için bir konuda bilgilerinize ihtiyaç duymaktayım.

  Öncelikle bu konu hakkında bimer üzerinden bir şikayette bulundum ve bana geri dönüş yaptıkları zaman verdikleri cevap konusunda kesinlikle ortada hukusuz bir durum yaşandığından eminim. Öncelikle bimer üzerinden gönderdiğim maili okumanızı rica edeceğim :

  "02.05.2016 tarihinde önemli bir iş görüşmesi yapmak adına yurtdışından gelerek Kapıkule sınır kapısından, yıllardır arkadaşıma ait firmaya kayıtlı olan şirket aracı ile kapıda giriş yapmak istediğimde kurum içi alınan bir karar ile şirket aracı ile giriş yapan kişilerin o şirkette çalışmadıkları anlaşıldığında ülkeye alınmadığı söylenmiştir. Bunun tam olarak kanuni bir yeri yoktur, gümrük mevzuatında böyle bir ibare bulunmamaktadır ve kurumda bulunan kişi veya kişiler tamamen yasal olmayan bir süreçle insanları kilometrelerce yol geldikten sonra bu şekilde geri yollamaya çalışmaktadır. Şirket aracını o şirkette çalışmayan bir şahıs,firma yetkilisinin vekaleti ile Türkiyede bile sürebilmektedir. Ben tamamen yasal olarak trafik sigortam,vekaletname (türkçe çevirisi ile birlikte) ve araç belgelerimi eksiksiz olarak ilettiğim takdirde bile orada keyfi uygulamalar yapmak isteyen şahıslar kimdir ve bu işlemi nasıl yapabilmektedirler?

  Yeni çıkan böyle bir kanun veya yasa varsa resmi gazetede çıkan sayı numarası nedir?

  Bu uygulama hiç bir yasal dayanağı olmadan nasıl yapılabilmektedir ve insanları bu şekilde mağdur eden çalışanlarınıza ne gibi bir işlem uygulamaktasınız? Gelecekte bu tarz bir sorunla karşılaşacak mıyız?

  Bu konuda yapılacak çalışmalar , soruşturma ve gerekli bilgilerin tarafıma iletilmesini arz ederim.

  Saygılarımla "

  Ancak yollamış olduğum bu şikayet dilekçesine tamamen keyfi bir uygulama ile 20 gün sonunda cevap verilmiştir ve verilen cevap tamamen saçmalıktan ibarettir.

  Gelen cevap bu şekildedir :

  T.C.
  GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI
  Gümrükler Genel Müdürlüğü-Geçici İthalat ve Hariçte İşleme Dairesi

  Tarih:20.05.2016
  Sayı:15843163/
  72093537-622.01
  Konu: Bimer


  İlgi: 03.05.2016 tarihli ***sayılı bimer dilekçeniz.

  İlgide kayıtlı dilekçeniz incelenmiştir.
  Geçici İthalat Rejimi kapsamında yabancı plakalı taşıt getirme şartları 4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanmasına Hakkındaki 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, Gümrük Yönetmeliği ve 1 seri nolu Gümrük Genel Tebliğinde belirlenmiş olup söz konusu mevzuat uyarınca Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı olan taşıtları getirmeleri esastır.
  Ancak, şirket adına kayıtlı taşıtın vekaleten getirilebilmesi için kişinin şirket çalışanı veya ortağı olması ve buna ilişkin belgenin gümrük idaresine ibrazı gerekmektedir.
  Söz konusu mevzuatta yer alan hususlarda düzenleme yapmaya ve gerekli görülecek her türlü tedbiri almaya, özel ve zaruri durumları değerlendirerek sonuçlandırmaya Bakanlığımız yetkili bulunmaktadır.(Tam olarak mağdur olduğumuz durum burada ortaya çıkmaktadır hiç bir resmi duyuru olmaksızın keyfi olarak karar aldık siz kilometrelerce yoldan gelsenizde biz sizi geri yollayabiliriz demektedirler.)

  Taşıt konusu ile ilgili olarak Bakanlığımıza ait "http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/yolcu-beraberi-tasitlar" web adresinde ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.
  Bilgi alınmasını rica ederim.

  Şu anda sormak istediğim konu tam olarak budur aynı gün gümrük çalışanlarına böyle keyfi bir kararı nasıl aldıklarını sorduğumda "kurum içi karar" aldık diye çok saçma bir cevap almış bulunmaktayım. Bu durumda hangi kuruma ve nasıl bir şikayette bulunabilirim ? Vatandaşı mağdur etmek adına yapılan bu durum kesinlikle hiç bir resmi gazete veya mevzuatta belirtilmemektedir. Mevzuatta vekalet ile getirilen araçlar için belirtilen tek ibare geçerli vekaletin olmasından başka bir şey değildir ?

  Bu durumda şikayetçi olabileceğim veya gümrükte mağdur olduğum durumda başvurabileceğim kurum tam olarak neresidir ?

  İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.

  Saygılarımla,
YUKARI ÇIK
Hazırlanıyor...
X