Duyuru

Collapse
No announcement yet.

CMK Görevinde Takipsizlik Kararına İtiraz Zorunlu mu?

Collapse
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • CMK Görevinde Takipsizlik Kararına İtiraz Zorunlu mu?

  Sayın meslek büyüklerim. 2 Yıllık avukatım, yeni bir şehre taşınmak durumunda kaldığımdan CMK görevi ifa etmeye başladım. Fakat işin içerisinden çıkamadığım bir konu var. CMK görevlendirilmesi ile atandığım bir dosyada savcılık takipsizlik kararı vermiş ve fakat verilen takipsizlik kararında sonuna kadar haklılar. Soruşturma safhasında gerekli delilleri toplamaya çalışmışlar, tanıkları dinlemişler, lakin suçun işlendiğine dair herhangi bir kanıt teşkil edecek bilgiye ulaşamamışlar. Suç ise "Tehdit" suçu.

  İtiraz etsem dahi boş yere itiraz etmiş gibi olacağım, Savcılık makamı ne gerekiyorsa elinden geleni yapmış fakat herhangi bir şeye ulaşamamış. Kaldı ki itirazım sonrasında da bir sonuca gidilemeyeceği aşikar. Ben ne yapmalıyım? Her ne olursa olsun verilen bu takipsizlik kararına karşı itiraz mı etmeliyim?

 • #2
  Sayın meslektaşım,

  Her durumda herhangi bir risk almamanız, sorumluluğunuzun doğmaması ve herhangi bir şikayete maruz kalmamanız açısından görevinizin dosyanın kesinleşmesine kadar sürdüğü de göz önünde bulundurularak itiraz etmeniz tavsiye olunur.

  CMK 173. maddesi uyarınca "Suçtan zarar gören, kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren on beş gün içinde, bu kararı veren Cumhuriyet savcısının yargı çevresinde görev yaptığı ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerdeki sulh ceza hakimliğine itiraz edebilir."


  İtiraz dilekçesinde, kamu davasının açılmasını gerektirebilecek olaylar ve deliller belirtilir.


  Sulh ceza hakimliği, kararını vermek için soruşturmanın genişletilmesine gerek görür ise bu hususu açıkça belirtmek suretiyle, o yer Cumhuriyet başsavcılığından talepte bulunabilir; kamu davasının açılması için yeterli nedenler bulunmazsa, istemi gerekçeli olarak reddeder; itiraz edeni giderlere mahkum eder ve dosyayı Cumhuriyet savcısına gönderir. Cumhuriyet savcısı, kararı itiraz edene ve şüpheliye bildirir.


  Sulh ceza hakimliği istemi yerinde bulursa, Cumhuriyet savcısı iddianame düzenleyerek mahkemeye verir.


  Cumhuriyet savcısının kamu davasının açılmaması hususunda takdir yetkisini kullandığı hallerde bu madde hükmü uygulanmaz.


  İtirazın reddedilmesi halinde aynı fiilden dolayı kamu davası açılabilmesi için 172. maddenin ikinci fıkrası uygulanır.
  Av. Emre Heper
  http://www.emreheper.av.tr

  Yorum yap


  • #3
   Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

   Yorum yap

   YUKARI ÇIK
   Hazırlanıyor...
   X